Elektronik devlet kapısı, e-Devlet, vatandaşların birçok resmi işlemi hızlı ve güvenilir bir şekilde gerçekleştirebilmesine olanak tanıyor. Artık devlet dairelerine gitmeden, uzun kuyruklarda beklemeden birçok işlemi e-Devlet üzerinden kolaylıkla yapılabiliyor. Bu işlemlerden biri de e-Haciz sorgulaması. Banka hesaplarınızda ya da araçlarınızda herhangi bir haciz işlemi olup olmadığını öğrenebilirsiniz. Peki, e-Haciz sorgulaması nasıl yapılır? Bu rehberde, e-Devlet üzerinden e-Haciz sorgulamasının nasıl yapıldığını adım adım anlatıyoruz.


E-DEVLET ÜZERİNDEN E-HACİZ SORGULAMA NASIL YAPILIR?

e-Devlet üzerinden e-Haciz sorgulaması yapmak oldukça basit bir işlemdir. Öncelikle, e-Devlet sistemine giriş yapmanız gerekiyor. Bu giriş için PTT'den aldığınız e-Devlet şifresini, mobil imzanızı, e-imzanızı, T.C. kimlik kartınızı veya internet bankacılığı bilgilerinizi kullanabilirsiniz.

E Devlet Ile Banka Hesabı Nasıl Öğrenilir2


e-Devlet sistemine giriş yaptıktan sonra ana sayfada bulunan arama çubuğuna "e-Haciz" yazmanız yeterlidir. Karşınıza iki seçenek çıkacaktır: "Araçlara Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama" ve "Banka Hesaplarına Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama".


Banka hesaplarındaki haciz durumu için “Banka Hesaplarına Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama” seçeneğine, aracının üzerinde haciz bulunup bulunmadığını öğrenmek için ise “Araçlara Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama” seçeneğine tıklamak gerekir.


Banka Hesaplarına Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama: Bu seçeneği tıkladığınızda, banka hesaplarınıza uygulanan haciz durumunu öğrenebilirsiniz.
Araçlara Uygulanan Elektronik Haciz Sorgulama: Bu seçenek ile araçlarınız üzerinde herhangi bir haciz olup olmadığını kontrol edebilirsiniz.
İlgili seçeneği tıkladıktan sonra "Uygulamaya Git" butonuna basarak İnteraktif Vergi Dairesi sitesine yönlendirilirsiniz. Burada, adınıza kayıtlı bir haciz olup olmadığını anında öğrenebilirsiniz. e-Devlet üzerinden yönlendirildiğiniz için ek bir şifre girmenize gerek kalmaz.

E Devlet Şifresini Unutanlar Dikkat!


HANGİ BORÇLAR İÇİN E-HACİZ UYGULANIR?

e-Haciz uygulaması üzerinden haciz borcunuzu öğrenebilmek için borcunun devlet kurumlarına olması gerekir. Özel kurumlara, bankalara olan borçları içeren haciz işlemleri E-devlet üzerinden sorgulaması gerçekleştirilemez. Peki hangi borçlar için e-Haciz sorgulaması yapılabilir? İşte e-Haciz uygulaması kapsamında sorgulanabilen borç türleri:

•    Mahkeme cezaları

•    Trafik cezaları

•    HGS, OGS kaçak geçişlerden kesilen para cezaları

•    Kredi Yurtlar Kurumu (KYK) borcu

•    İdari para cezaları

•    Sigorta primleri

•    Motorlu Taşıtlar Vergisi (MTV) borcu

•    Yargılama giderleri

•    Sosyal güvenlik destek primleri

E-HACİZ BORÇLARININ ÖDEMESİ NASIL YAPILIR?

e-Haciz borçlarının ödemeleri, borcun olduğu kuruma göre değişkenlik gösterir. Banka hesaplarına gelen haciz için banka üzerinden ödeme işlemi gerçekleştirilir. Gelir İdaresi Başkanlığı’nın resmi internet sitesi üzerinden ise vergi borçları ödenebilir.


E-HACİZ BORCU TAKSİTLENDİRİLİR Mİ?

e-haciz taksitlendirme için borcun %20'lik kısmının peşin olarak ödenmesi gerekir. Borcun %20'lik kısmının ödenmesinden sonra kalan tutar üzerinden taksitlendirme işlemi yapılabilir.

e-Devlet'in sunduğu e-Haciz sorgulama hizmeti, borç durumunuzu takip etmenizi ve gerektiğinde hızlı bir şekilde müdahale etmenizi sağlar. Bu hizmet sayesinde, sürpriz hacizlerle karşılaşmadan borçlarınızı kontrol altında tutabilirsiniz. Unutmayın, finansal durumunuzu düzenli olarak kontrol etmek, olası sorunları önceden fark etmenize ve çözüm üretmenize yardımcı olur. e-Devlet üzerinden e-Haciz sorgulaması yaparak siz de finansal güvenliğinizi sağlayabilirsiniz.

Kaynak: ENUYGUN