Dünya üniversiteleri sıralamaya hazır

Yükseköğretimin Oscarı olarak bilinen, saygın uluslararası yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times HigherEducation, (THE) üniversitelerin toplumların sürdürülebilir kalkınmasına yaptığı katkıları ölçmeyi hedeflediği ‘Etki Sıralaması 2021’ (ImpactRanking 2021) için 98 ülkeden bin 200’den fazla başvuru aldığını açıkladı.

Sıralamaya katılımın arttığının belirtildiği açıklamada, en çok başvuru yapan ülke 86 başvuru ile Rusya oldu. Japonya ise 85 başvuru ile 2’nci sırada yer alıyor. Hindistan 57 başvuru ile 3’üncü olurken, Türkiye 54 başvuru ile 4’üncü sırada bulunuyor.

Gayretli: “Türkiye’de birinci sıradayız”

Üniversitelerin genel sıralamaya dâhil edilmeleri için veri sağlamaları gereken tek hedef olan ‘Kaliteli Eğitim’ kategorisinin en çok başvuruyu aldığıyla ilgili yapılan açıklama hakkında konuşan İstanbul Gelişim Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Abdülkadir Gayretli, birçok üniversiteyi geride bırakarak “Kaliteli Eğitim” başlığında geçtiğimiz yıl dünyada ilk yüz üniversite arasına girmeyi başardıklarını hatırlattı. Gayretli, “Kaliteli Eğitim başlığı altında ise sıralamada Türkiye'den katılan 34 üniversite arasında 1'inci sırada yer aldık” dedi.

Londra merkezli yükseköğretim derecelendirme kuruluşu Times HigherEducation (THE) tarafından değerlendirmelerin yükseköğretim kurumları açısından çok değerli olduğunu ifade eden Abdülkadir Gayretli, “Yükseköğretim Kurulu Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç’ın teşvikiyle uluslararasılaşma adına yaptığımız çalışmalarımıza devam ediyoruz. Dünya sıralamalarında aldığımız başarılar da bizleri bu konuda motive ediyor” diye konuştu. (İHA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol