Güneş OCAĞA/ÖZEL HABER

Çocukların eğitime ulaşmasında önemli bir etken olan ulaşım, Diyarbakır’da farklı tarifeler nedeniyle mağduriyete neden oluyor.

Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Ulaşım Koordinasyon Merkezi (UKOME), okullar açılmadan kısa bir süre önce servis ücretlerinin rayiç fiyatlarını belirlemişti. UKOME, kilometreye göre en düşük servis ücretini 700 TL, en yüksek olanını ise 1050 TL olarak açıklamış, 20 kilometreyi geçen her km için de 25 TL ücretlendirme yapmıştı. Fakat okullar açıldıktan sonra fahiş fiyattan servis ücretlerini ödediklerini belirten Diyarbakır’daki veliler isyanda. Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e açıklamada bulunan UKOME Başkanı Rıfat Ural ile Diyarbakır Servisçiler Odası Başkanı Kenan Esin, böyle bir durumda velililerin hemen gerekeli yetkili mercilere başvuruda bulunmasını istedi.

VATANDAŞIN İSYANI

Fahiş fiyata karşı sesini yetkililere duyurmak isteyen Mehmet Düzkaynak, 3 çocuğu için 6 bin TL servis ücreti ödediğini söyledi. Düzkaynak, “Veliler olarak  çocuklarımızı servise bindiremez hale geldik. Bu bütçe bize çok ağır geliyor. Okutmanın bedeli bu kadar ağır olmamalı. Bir taraftan okul masrafları diğer bir yandan da servis araçlarının bu kadar yüksek olması biz velilerin belini büktü. Yeter artık. Özellikle de çocuklarını özel okullara gönderenler kazıklanıyor. 3-5 kilometrelik yola 2 bin 800 TL servis ücreti veriyor. Yetkililer bu konuya el atsın. Mağduriyetimizi ortadan kaldırsınlar” dedi.

“VELİLER ŞİKAYETTE BULUNSUN”

UKOME Başkanı Rıfat Ural ise, belediyenin sitesinde servis ücretlerinin rayiç fiyatlarının ne kadar olduğuna dair açıklama listesinin yer aldığını, herkesin de buna uymasını, uymadıkları taktirde cezai işlemin yapılacağı uyarısında bulundu. Ural, “Servisler ve şoförler odası da bunu biliyor. Hepsine bu liste gönderildi. Bu rayiçler dışında şikayetler söz konusu olduğunda, gerekli idari yaptırımlar yapılacaktır. Özellikle de velilerden ricam böyle bir durum karşısında hemen Büyükşehir Belediyesi Zabıta birimine ve trafik polisine başvuruda bulunsunlar. Hatta gerekirse savcılığa kadar da gidebilirler. Haksız bir ücret kesinlikle alınamaz biz buna izin vermeyeceğiz” dedi.

ODA BAŞKANI’NDAN TEPKİ

Diyarbakır Servisçiler Odası Başkanı Kenan Esin de belediyenin belirlediği rayiç fiyata herkesin uyması gerektiğine dikkat çekerek şunları söyledi: “Devlet okulları için en az mesafe 800 en uzak mesafe için de bin 200 civarında servis ücretleri alınır. Fakat özellikle de özel okullara servis yapanlar rayiç fiyat kurallarına uymuyor. Özel okullar için bin 800’den başlayıp 2 bin 800 TL’ye kadar çıkıyorlar. Özel okullarda edütler olduğu için ek servis yapılıyor ama bu en fazla 200-300 TL’ye tekabül eder. Fakat görünen tabloda fahiş fiyat farkı var. Yüzde yüz bir fark var. Piyasa bozuluyor. Bu da her kesi etkiliyor.  Servis şoförleri de kazanması gereken ücreti alamıyor. Şoför esnafı öğrencileri okula götürüyor, sigortasıdır, vergisidir, ıvırı zıvırı derken gideri çok fazla oluyor. Ama şirket sahipleri öğrenci başına şoföre 800 TL veriyor, kendi oturduğu yerde de 2000 TL para kazanıyor” dedi.

Velilere de seslenen Esen, “Veliler bu durum karşısında sessiz kaldığı için böyle oluyor. Şikayette bulunmalılar, bu fahiş fiyata razı olmasınlar. Gerekli mercilere gidin ve dilekçenizi vererek şikayette bulunun” dedi.