HABER - Ali Çekdar KORKMA
CHP Kocaeli Milletvekili Prof. Dr. Mühip Kanko, Türkiye Büyük Millet Meclisi'ne (TBMM) “En Düşük Emekli Maşı 17002 Lira Olsun” diye kanun teklifi sundu.

Kanko, emekli, dul ve yetim aylıklarının en düşük asgari ücrete oranlanması için verdiği kanun teklifiyle, Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanunu'nda Değişiklik yapılmasını istedi. Ülkede yaşayan milyonlarca emekli, dul ve yetim vatandaşın aldığı maaşın açlık sınırının çok altında olduğunu vurgulayan Kanko, en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesinde olması gerektiğini söyledi.

“ESKİDEN ASGARİ ÜCRETİN 1.5 KATIDYDI”

Eskiden en düşük emekli maaşının asgari ücretin 1,5 katı olduğunu belirten Kanko, 22 yıllık AK Parti hükümetleri döneminde, emekli maaşı bilinçli olarak hükümet tarafından düşürülerek açlık sınırının altında bırakıldığını ifade etti.
Kanko, "Ülkedeki gelir adaletsizliğinin emekli vatandaşlarımızın onurlu yaşamlarını sürdürebilecekleri bir düzenlemeyi kapsaması amacıyla verdiğimiz bu kanun teklifiyle, asgari ücret taban uygulaması, maaşların reel değerini koruyarak emeklilerin ekonomik refahını artırmayı hedeflemektedir" dedi.

Editör: Ali Çekdar KORKMA