Erdoğan, 2023 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçim tarihiyle ilgili kararını açıkladı. Erdoğan, "18 Haziran 2023 tarihinde yapılması gereken seçimlerinin 14 Mayıs’ta yenilenmesi kararını imzalamış bulunuyorum" dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Beştepe'de, seçimin erkene alınması kararını açıkladı. 

2023 Cumhurbaşkanlığı ve milletvekilliği genel seçimi 14 Mayıs Pazar günü yapılacak.

Erdoğan, "Anayasamızın 116’ncı maddesinin verdiği yetkiyle, 18 Haziran 2023'te yapılması gereken seçimlerin 14 Mayıs’ta yenilenmesi kararını imzaladım" açıklamasını yaptı.

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip  Erdoğan, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi'nde seçim kararını açıklıyor. Erdoğan'ın Anayasa'nın 116. maddesine dayanarak 14 Mayıs'ta seçim yapılması kararını imzaladı. Karar, 11 Mart 2023 Cumartesi günü (yarın) Resmi Gazete'de yayımlanacak. 60 gün sonraki ilk pazar olan 14 Mayıs'ta da sandık kurulacak. İşte Erdoğan'ın açıklamalarından satır başları...

- Seçimlerin 14 Mayıs 2023 günü yapılmasıyla ilgili kararı az önce imzaladık. Buna göre inşallah 2 ay sonraki ilk pazar günü olan 14 Mayıs'ta milletimiz cumhurbaşkanını ve milletvekilini seçmek için sandık başına gidecektir.

- Aziz milletim, bilindiği gibi seçimlerin 14 Mayıs olarak güncellenmesi kararını yılbaşından hemen sonra kamuoyu ile paylaşmıştık. 18 Haziran milyonlarca gencin geleceğini ilgilendiren üniversite sınavı ile çakışan bir tarihtir.

İlk tur 14 Mayıs ikinci tur 28 Mayıs'ta

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın açıklamasının ardından seçim kararının bugün Resmi Gazete'nin mükerrer sayısında yayınlanması bekleniyor. Karar Resmi Gazete'de yayınlandıktan sonra Yüksek Seçim Kurulu (YSK), 11 Mart Cumartesi günü toplanıp seçimlerin 14 Mayıs'ta yapılması kararı alıp kamuoyuna açıklayacak. Seçimin ikinci tura kalması halinde tarih 28 Mayıs olacak.

Bürokratlar bir hafta içinde istifa edecek

Seçim kararının resmileşmesinin ardından bürokrasiden milletvekili adayı olmak isteyenler için bir haftalık istifa süresi başlayacak. YSK, daha sonra seçim takviminin başlangıç tarihini açıklayacak. Bu tarihin 16 veya 18 Mart olarak belirlenmesi bekleniyor.

Aday listeleri 9 Nisan'da teslim edilecek

Milletvekili aday listelerinin 9 Nisan'a kadar YSK'ya teslim edilmesi istenecek. Bu tarih seçim takviminin başlangıç tarihine göre değişebilecek.

İttifak protokolleri için 5 gün var

Cumhur İttifakı ve Millet İttifakı'nı oluşturan partilerin, ittifak protokolünü seçim takvimi yayınlandıktan sonraki 5 gün içinde YSK'ya sunması gerekecek. Örneğin seçim takvimi 16 Mart olursa, 21 Mart'a kadar ittifak protokollerinin YSK'ya teslim edilmesi gerekecek.

AK Parti'de adaylık süreci başlıyor

AK Parti'deki adaylık başvuruları için hızlandırılmış bir takvim uygulanacak. Buna göre, 11 ila 17 Mart tarihleri arasında adaylık başvuruları alınacak. 19 Mayıs'taki temayül yoklamasından sonra hızla komisyonlar oluşturulup aday listeleri hazırlanacak. (HABER MERKEZİ)