Diyarbakırlı çocukların sanal ve sahte kahramanlar yerine tarihe mal olmuş değerli şahsiyetleri tanımaları ve milli bilinç kazanmaları amacıyla gerçekleştirilen projede kitaplardan etkinliklere, mektuplardan tiyatro gösterimlerine kadar birçok çalışma yer aldı.

Proje kapsamında Diyarbakır’daki tüm okullarda öğrencilere okutulmak üzere 100 tarihi şahsiyetin hayatı ve hikayelerinin yer aldığı 170 bin kitap basılarak dağıtıldı.

Kayapınar ilçesi Güleçoba mahallesi İlkokulu’nda gerçekleştirilen etkinliklerde çocuklar okudukları kahramanların karakterlerine bürünüp canlandırmalar yaparak hem öğrendiklerini sergiledi hem de eğlenceli vakit geçirdi.

Etkinlikte, çocukların kahramanlardan etkilenerek yaptığı ürünler sergilendi.

“4 milyar lira değerinde yaklaşık 200 proje”

Vali ve Büyükşehir Belediye Başkan Vekili Ali İhsan Su, açılış konuşmasında, dünyanın en önemli işinin eğitim, insan yetiştirmek olduğunu söyledi.

İl genelinde eğitim alanında şartların iyileştirilmesi için gerekli adımları attıklarını belirten Vali Su, şöyle konuştu:

“Yavrularımızın Türkiye yüzyılına hazırlamak için Milli Eğitim Bakanlığımızla çok önemli hizmetleri ülkemizin genelinde olduğu gibi ilimizde de yürütüyoruz, bunu için gayret sarf ediyoruz. 4 milyar lira değerinde yaklaşık 200 projenin çalışmaları ilimiz genelinde devam ediyor.”

Vali Su, çocukların geleceğe hazırlanması için geçmişten örnekler sunarak özgüvenlerini artırmak ve geleceğe güvenle bakmalarını sağlamak amacıyla çalışmalar yaptıklarını anlatarak şunları dile getirdi:

“Bu çerçevede ‘Tarih Yazan Çocuklar’ projesiyle çocuklarımıza böyle bir imkanı sunmayı planladık ve başladık. Geçmişimiz, hem tarih olarak hem de yetişmiş insanlar olarak zengin. Rol model çağımızda çok önemli, rol modeller lazım, güzel örnekler lazım. Bugünün dünyasında hep sanal modeller, sanal örnekler var. İşte bu sanal örnekler sanal modellemelerin yanında biz tarihimizde yer almış, başarısıyla, keşifleriyle öne çıkmış ve tüm insanlığa faydası dokunmuş birçok şahsiyetimiz, ecdadımızdan birçok insan gelmiş geçmiş. Bunları yavrularımıza tanıtmamız gerekiyor. Bunlardan alacakları feyz ile bunlardan örnek alarak oluşturacakları vizyonla Türkiye Yüzyılında ülkemiz için çok daha güzel hizmetleri başarmış olacaklar.” (HABER MERKEZİ)

Editör: Celal KUZU