Haber-İbrahim İnanç YILDIZ

Güneydoğu Ekspres- Emek ve Demokrasi güçlerinin 10 Ekim 2015 tarihinde Ankara Gar Meydanı’nda düzenledikleri “Barış ve Demokrasi” mitingine yönelik IŞİD’in gerçekleştirdiği bombalı saldırının üzerinden 8 yıl geçti. Katliamda 104 kişi hayatını kaybederken, yüzlerce kişi de yaralandı. Katliamın 8’inci yılında hayatını kaybedenler için birçok yerde anma etkinliği düzenlendi.  Amed Emek ve Demokrasi Platformu tarafından da katliamın gerçekleştirildiği saat olan 10.04’te hayatını kaybeden Abdullah Erol ve Feyat Deniz’in Diyarbakır’da olan mezarları ziyaret edildi.

Platform, ayrıca Rojava Parkı’nda katliamda hayatını kaybedenler için açıklama yaptı. Platform adına açıklamayı Diyarbakır Genel-iş 2 Nolu Şube Başkanı Becet Barut okudu.

'KATLİAMDA İHMALLER ZİNCİRİ YAŞANDI'
5 Haziran Diyarbakır, 20 Temmuz Suruç, 10 Ekim Ankara katliamlarında ihmaller zincirinin yaşandığını ifade eden Barut, “Her ne hikmetse her üç katliamın öncesinde güvenlik güçleri ortadan kaybolmuş, arama noktaları kaldırılmıştır! Her üç katliamın dava süreci de birkaç maşaya ceza verilerek kapatılmak istenmektedir” dedi.

'SORUMLULAR ER YA DA GEÇ HESAP VERECEK'

“8 yıldır katliamın aydınlatılması, gerçek faillerin açığa çıkarılması için talep edilen esaslı bilgi ve belgelerin neredeyse tamamı, büyük bir engelleme gayretiyle reddedilmiştir” diyen Barut, konuşmasına şöyle devam etti:

“Adalet mücadelemiz bu katliamda katillere yol verenler ve katliamın asıl sorumluları yargı önüne çıkarılıncaya ve cezalandırılıncaya kadar devam edecektir. Bir kez daha savaş rüzgârlarının estirildiği bu dönemde ülkemizde, bölgemizde ve dünyada bedeli ne olursa olsun barış politikasını savunacak, emek ve demokrasi mücadelesini yükselteceğiz. Er ya da geç, sorumlular cezalandırılacak; emek kazanacak, demokrasi kazanacak, barış kazanacak!”

Açıklamanın ardından ise Eğitim Sen Diyarbakır 2 Nolu Şube binasında hayatını kaybedenler için anma etkinliği düzenlendi.

WhatsApp Image 2023-10-10 at 17.35.21

WhatsApp Image 2023-10-10 at 17.35.22 (1)

WhatsApp Image 2023-10-10 at 17.35.21 (1)