Bozdağ: Tuğluk'un  durumunu değerlendireceğiz

Hasta tutuklular ile ilgili düzenleme yapılacağını söyleyen Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, demans hastası Aysel Tuğluk’un durumunun da bugün görüşüleceğini söyledi.

Adalet Bakanı Bekir Bozdağ, gündeme ilişkin soruları yanıtladı.

Yeni bir yargı paketi hazırlığında olduklarını belirten Bozdağ, hasta tutuklu ve hükümlülerin durumuna yönelik de açıklamalarda bulundu.

Demans teşhisi konmasına rağmen tahliye edilmeyen HDP'li eski vekil Aysel Tuğluk'un durumunun bugün değerlendirileceğini belirtti. Bozdağ, "Hasta tutuklu ve hükümlülerle ilgili acaba biz ne yapabiliriz. Şu anda arkadaşlarımız bir çalışma yürütüyor. Henüz öneriler var. Yeni bir düzenleme ihtiyacı olduğunu görüyoruz” dedi.

"Yargıya talimat verme yetkim yok"

Bozdağ, "Hakim ve savcılar da kimi zaman verdikleri kararlarla gündeme geliyor” sorusuna da “HSK atamaları yaparken belli ilkeler çerçevesinde yapıyor. İstanbul'da birinci sınıf olmuş hakim ve savcılarımız görev yapıyorlar. Liyakatli hakim ve savcılarımız.

"Bir karar veriliyor tutuklama oluyor tutuklanan kişiye bakarak dosyadaki delile bakmadan siyasi taraftarlığa göre bir değerlendirme yapılıyor. Türkiye'de yaklaşık 23 bin hakim ve savcımız var. 8 milyon dosyanın içerisinde Türkiye'nin tartıştığı karar sayısı yıl boyunca acaba kaç? Benim yargıya talimat verme yetkim yok" yanıtını verdi.

"Avukatlarla ilgili çalışma yapıyoruz"

Baroların CMK ücretleri için yapacakları eylemin de sorulmasına ilişkin Bozdağ, şunları söyledi: “Avukatların haklarının en üst düzeyde korunması Adalet Bakanı olarak benim birinci vazifem. Avukatlarla ilgili ciddi çalışmalar yapıyoruz. Mevzuata aykırı bir adım atamayız, kimse beklemesin.

"Bu konuda (CMK ücret tarifesinin iyileştirilmesi) düzenleme yapacağımızı beyan ettik. Bütün artışları gözeterek tarifeyi hazırlayacağız. Bir tane değil yüz tane eylem yapsalar benim açımdan bir kıymeti yok. Avukatları düşünmek zorundayız onların haklarını koruyacağız.” (HABER MERKEZİ)

Anahtar Kelimeler:
Aysel TuğlukBekir Bozdağ

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol