Mayıs Ayında Ağır Bilanço

DİYARBAKIR - Kadın Cinayetlerini Durduracağız Platformu (KCDP), erkek şiddetinin Mayıs ayı bilançosunu kamuoyu ile paylaştı. Bu ayki rapora göre, 17 kadın katledildi, 20 kadın şüpheli bir şekilde hayatını kaybetti. Katledilen 17 kadından 10’unun hangi bahaneyle öldürüldüğü tespit edilemezken, 7’si kendi hayatlarına dair karar almak isterken (boşanmak istemesi, barışma ve evlenmeyi reddetmesi) öldürüldü.

Rapora göre, 17 kadının 2’si oğlu, 1’i tanıdığı, 1’i babası, 7’si evli, 3’ü boşandığı, 1’i birlikte olduğu, 1’i eskiden birlikte olduğu erkek tarafından katledildi. 1 kadının ise faille olan yakınlığı tespit edilemedi. Katledilen kadınların 10’u evinde, 2’si sokak ortasında, 1’i arazide, 1’i ıssız yerde katledilirken, 3 kadının öldürüldüğü yer belirlenemedi. Bu ay kadınların yüzde 59’u evlerinde yaşamını yitirdi.

 CEZASIZLIK

 Raporda kadına yönelik şiddet ve katliamlara ilişkin şu ifadeler yer aldı: “Öldürülen kadınların kim tarafından, neden öldürüldüğü tespit edilmedikçe; adil yargılama yapılmayıp şüpheli, sanık ve katiller caydırıcı cezalar almadıkça, önleyici tedbirler uygulanmadıkça şiddet boyut değiştirerek sürmeye devam ediyor. Kadın cinayeti ve şüpheli kadın ölümleri gerçekliğini açıklamakla birlikte, kadın cinayetlerini durdurmak için somut çözüm önerilerinin hayata geçirilmesi de devletin görevidir. Bu görevin yerine getirilmesi için de ilgili tüm bakanlıkların, tüm mekanizmaların harekete geçirilmesi için mücadeleye devam edeceğiz.”

İSİG: Mayıs’ta en az 232 işçi hayatını kaybetti

İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Mayıs ayı iş cinayetleri raporu yayımladı. Rapora göre, Mayıs ayında en az 232 işçi hayatını kaybederken, yılın ilk beş ayında ise en az 972 işçinin hayatını kaybettiği yitirdiği kaydedildi.

Mayıs ayı iş cinayetleri raporunu açıklayan İSİG Meclisi, en az 232 işçi hayatını kaybettiğini açıkladı.

İstanbul İşçi Sağlığı ve İş Güvenliği (İSİG) Meclisi, Mayıs ayı iş cinayetleri raporu yayımladı. Rapora göre, Mayıs ayında en az 232 işçi hayatını kaybederken, yılın ilk beş ayında ise en az 972 işçinin hayatını kaybettiği yitirdiği kaydedildi. Mayıs ayı ile birlikte önce “tam kapanma” sonra “kısıtlamaların esnemesi” kararlarının alındığına dikkat çekilen raporda, çalışmak zorunda olan milyonlarca işçi için ise bir şeyin değişmediği belirtildi. Kapanma döneminde e-Devlet üzerinden 3 milyon 21 bin 778 kişiye “Çalışma Muafiyet İzni Belgesi” düzenlendiğine değinilen raporda, işçilerin her alanda çalışmak zorunda bırakıldığı ifade edildi.

 ÖRGÜTLENME ARTMALI

 Kadın işçiler açısından sömürü koşullarının hem ev içinde, hem kamusal alanda, hem işyerinde yoğunlaştığına dikkat çekilen raporda, milyonlarca kadının gündelik yaşamda ekonomik şiddet ve erkek şiddeti ile baş etmeye çalıştığının altı çizildi. Raporda, “Dünyada yüzde 75’i kayıt dışı çalışan toplamda 67 milyon ev işçisi bulunuyor. Türkiye’de ise bu sayı yaklaşık 1 milyon 300 bin. Çalışma saatleri ve ücret konusunda belli bir standarda sahip olmayan ev işçisi her 10 kadından 3’ü cinsel, fiziksel şiddete ya da mobbinge uğruyor. Düşük ücretler ve angaryaya zorlanan ev işçisi kadınların örgütlenme ve sendikalaşma mücadelesinin yaygınlaşması gerekiyor” denildi.

 3 ÇOCUK İŞÇİ

 Mayıs ayında hayatını kaybeden 232 işçinin 193’ünün ücretli (işçi ve memur), 39’unun kendi nam ve hesabına çalışanlardan (çiftçi ve esnaf) oluştuğu belirtilen raporda, iş cinayetlerinde 20 kadın işçinin hayatını kaybettiğine değinildi. Raporda, “Üç göçmen/mülteci işçi hayatını kaybetti: 2’si Afganistanlı ve 1’i Türkmenistanlı. 3 çocuk işçi yaşamını yitirdi. 51 yaş ve üstünde ise çalışırken ölen 84 emekçi bulunuyor” denildi.

 İş cinayetlerinin en çok ticaret, büro, eğitim, tarım, orman, inşaat, yol gibi işkollarında gerçekleştiği belirtilen raporda, iş cinayetinde yaşamını yitirenlerin 29’unun ise sendikalı olduğu açıklandı. Raporda, “En fazla ölüm nedenleri Kovid-19, trafik/servis kazası, ezilme/göçük, yüksekten düşme, intihar, kalp krizi, elektrik çarpması ve boğulma” diye belirtildi.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol