Su yapıları tarımsal faaliyeti geliştiriyor

DİYARBAKIR - Tarım ve Orman Bakanlığı, Devlet Su İşleri (DSİ) Genel Müdürlüğü tarafından Diyarbakır ve Batman illerine yaptığı yatırımlarla illerin bereketli topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlara içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız yaptığı açıklamad, “Diyarbakır ve Batman iline bağlı ilçelerde son dönemlerde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesin de önemli rol oynamaktadır” dedi.

DSİ Genel Müdürü Yıldız, son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyduklarını söyledi. Yıldız Açıklamasında, “Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor, bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor. Diyarbakır-Batman il ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesin de önemli rol oynamaktadır.”

Bu kapsamda Batman Sağ Sahil Sulaması 2.Kısım Projesi kapsamında 70 bin 185 dekar alanda çalışmaların tamamlandığını açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, "Projenin tamamının bitirilmesiyle 110 Bin 800 dekar tarım alanının sulanacağını bölgenin tarımsal üretim ve ekonomisine büyük katkı sağlanacağını "söyledi.

Yıldız, “Proje Diyarbakır- Batman il ve ilçe sınırları içerisinde bulunmaktadır. Batman Barajı rezervuarından alınan suyu 141 km ana kanal cazibesiyle ve 336 km borulu şebeke yapımı ile tarım arazilerine kavuşturmaktadır. Proje kapsamında ana kanal üzerindeki eksik imalatlar tamamlandı. 206 km borulu şebeke döşenmiş üzerindeki sanat yapıları yapılmış 70 bin 185 dekar alan sulamaya açılmıştır. Ayrıca imalat çalışmalarına devam edilmektedir” diye belirti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol