Beyoğlu türbe ziyaretinde bulundu

 Diyarbakır’ın Kulp ilçesinde peygamber efendimiz Hazreti Muhammed SAV’ın soyundan geldiği rivayet edilen Seyyit Şeyh Mahmut Herta-i Hazretleri’nin türbesi bölge halkı tarafından ziyaretçi akınına uğruyor. Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu, Şeyh Mahmut’un gelini olan Osmanlı padişahı 4.Murat’ın kızı Zeliha Sultan’ın kızının kabrinin de bulunduğu türbeyi ziyaret ederek dua etti.

Diyarbakır’ın Kulp ilçesine bağlı Karpuzlu (Herta) Mahallesi’nde bulunan Seyyit Şeyh Mahmut Herta-i Hazretleri’nin türbesi bölgede büyük rağbet görüyor. 17. asırda  yaşadığı ve Hazreti Muhammed SAV’ın soyundan geldiği rivayet edilen, dönemin önemli ilim ve bilginleri arasında yer alan şeyhin türbesinde aynı zamanda gelini olan Osmanlı padişahı 4.Murat’ın kızı Zeliha Sultan’ın kabri ve dönemin alim ve din adamlarının de mezarları yer alıyor. Ailenin ilmi bilgisinden çok etkilenen Sultan 4.Murat, Osmanlı hanedan ailesinde alışılmışın dışına çıkarak kızını Seyyit Şeyh Mustafa Herta-i Hazretleri ile evlendirdi.

Şeyh Mustafa’nın padişahın davetiyle gidip uzun yıllar ilmi eğitim verdiği İstanbul’da, eşi Zeliha Sultan’ın kabri ise Kulp’un bu köyünde bulunuyor.

Bazı temaslarda bulunmak üzere geldiği ilçede Ak Parti Bağlar İlçe Başkanı Ahmet Maruf Demir ile birlikte türbeyi ziyaret eden Bağlar Belediye Başkanı Hüseyin Beyoğlu dua edip vatandaşlarla sohbet etti. Daha sonra mahalle sakinlerinin daveti üzerine yemek davetine icabet eden  Başkan Beyoğlu, halkın sorun ve taleplerini dinledikten sonra mahalleden ayrıldı.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol