Diyarbakır’dan giden 100 öğrenci İstanbul’u gezdi

Gençlerle keyifli vakit geçiren Eyüpsultan Belediye Başkanı Deniz Köken, “Bu güzel bir proje ve devam ettireceğiz inşallah. Diyarbakır Valiliği ile anlaşarak 100 gencimizi İstanbul’a getirdik. Sabah Eyüpsultan Camii’nin avlusunda bir kahvaltı ile başladılar. Şimdi de vapur gezisi ile devam ettiriyorlar. Yarın da turlarına devam edecek, ardından Diyarbakır’a dönecekler. Çocukların yanına tek tek gittim. Sabah da görüştüm hepsiyle. Mutluluklarına diyecek yok. Kars’tan Edirne’ye, Diyarbakır’dan İstanbul’a kadar Türkiye bir bütündür. Bu bütünlüğü çocuklarımız da gördü. İstanbul başka bir şehir, Türkiye’nin gözbebeği. Ama Anadolu’nun her köşesi bizim göz bebeğimiz. Oradaki çocukların İstanbul’a gelmeye hakları vardı. Hiç gelmemişlerdi. Belki bir daha fırsat bulamayacaklar” diye konuştu.

“Türkiye’nin doğusuyla batısı arasında bir köprü olmaya çalışıyoruz”

Gerçekleştirdikleri proje hakkında bilgi veren Başkan Köken, “Projemizin amacı, kadim şehirlerimizi gençlerimizle buluşturmak. Yıllarca imparatorluklara ev sahipliği yapmış bir medeniyet. Doğu’daki çocuklarımız, gençlerimiz, başka fikirlerin ve ideolojilerin etkisi altında yanlış bilgilere sahip olabiliyorlar. Gelsinler, görsünler. Türkiye’nin her tarafında her şey aynı. Oradaki Anadolu lisesi ile buradaki Anadolu lisesinin bir farkı yok. Onu da görüyorlar. Bu yüzden Türkiye’nin doğusuyla batısı arasında bir köprü olmaya çalışıyoruz. Bu kervanın devam ettireceğiz” dedi.

Gezide çok mutlu olduğunu söyleyen Metin Can Bey, “Diyarbakır’dan İstanbul’a geldik. Ondan sonra başkan yardımcımıza tanıştık. Gerekli görevliler önce bizi kahvaltıya götürdüler, ondan sonra İstanbul’un tarihi mekanlarını gezdik. İstanbul’da ben çok mutlu oldum. Doğu ve batı arasındaki sosyo-ekonomik eşitsizlikleri kaldırılmasını amaçlayan bir etkinlik yapmış olmaları bizi çok mutlu ediyor. O yüzden çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Keyifli anlar yaşadığını belirten Eyüp Furkan Eşlik, “İstanbul’u gezmek için geldim. Eyüpsultan Belediyesi’ne çok teşekkür ediyorum. Bugün birçok yeri gezdik Ayasofya’ya gittik çok keyif aldım. Tekrar çok teşekkür ediyorum” şeklinde konuştu. (İHA)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol