Kaçak yapılaşmaya izin verenler hakkında suç duyurusu

Türk Mühendis ve Mimarlar Odaları Birliği (TMMOB), Diyarbakır'da rant amaçlı kaçak yapılaşmaya izin veren yetkili ve kurumlar hakkında suç duyurusunda bulundu. Suç duyurusu başvurusu yapılmadan önce Diyarbakır Adliyesi önüne açıklama yapıldı. Açıklamada "Bu kent sahipsiz değildir" pankartı açıldı.

 TMOOB Diyarbakır İl Kordinasyon Kurulu (İKK) Sekreteri Doğan Hatun, "Kayyım bu kentte bir irade değil irade gaspı olarak atanmıştı. Defalarca kaçak yapılara ilişkin başvuru yaptık. Fakat herhangi bir dönüş olmadığı gibi kaçak yapılar yapılmaya devam edilmiştir” iddiasında bulundu.

 KAÇAK YAPILARA TEPKİ

 TMMOB Mimarlar Odası Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Ferit Kahraman ise 4 Mart'ta yaptıkları “Kayyumlar suç işliyor!” başlıklı açıklamanın ardından da kayyımların benzer suçlar işlemeye devam ettiğini belirtti. Soruşturma yürütmek üzere belge talep eden Diyarbakır Valiliği ve diğer kurumlarla yazıştıklarını ve buna rağmen herhangi bir işlem yapılmadığını aktaran Kahraman, "Bu kentte mevzuata aykırı birçok kent suçu yetkililerin gözleri önünde, yanı başında, bitişik duvarında işlenmektedir. Hastane/sağlık yapısına, özel eğitim binasına, büro/plaza binasına, alışveriş merkezine, otel yapısına kaçak kat ilave edilmekte, kaçak lokanta ve kaçak düğün salonları inşa edilmekte ve hiçbir denetime tabi tutulmamaktadır" diye kaydetti.

 SORULAR

 Kahraman, "Denetimden ve mühendislik hizmetlerinden yoksun, her yönüyle yapısal risk taşıyan ve yoğun kullanıcı sayısına sahip bu mekanlarda gerçekleşmesi muhtemel kazalara karşı, topluma kimler, nasıl hesap verecektir?, Kentin en işlek noktalarında her bir metrekaresinin on binlerce lira değerinde olduğu bu kaçak yapılardaki on milyonlarca liralık rantın parçası olmak suç değil midir?, Mevzuat gereğince hakkında ruhsatsız yapı tespiti yapılan ve para cezası işlemi uygulanan yapılara dair neden yıkım işlemleri yapılmamaktadır?" sorularını yöneltti.

 MİLYONLARCA RANT

 Yıkım kararlarının yerine getirilmesi gerektiğini vurgulayan Kahraman, "Kaçak yapılara kestiğiniz cezalar yüz binlerce lira değerinde olabilir, fakat arkasında yatan milyonlarca liralık rantın yanında bunun bir hiç olduğunun da farkındayız. Kente ve kentliye karşı sorumluluğu olan bir meslek örgütü olarak, bu tür kent suçlarında doğrudan veya dolaylı sorumluluğu bulunan kurum ve kişileri uyarıyor ve hatırlatmak istiyoruz; Bu halk, bu kent rant ve talanlarınız karşısında sahipsiz değildir. Başta yerel yönetimlerdeki kaçak yapılara işlem yapmayan ilgili tüm birimler hakkında olmak üzere, ticari alanlara ruhsat işletmesi veren belediye yetkilileri, inşa faaliyetleri süren yapılara dair görev ve sorumluluklarını yerine getirmeyen Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü, yapı denetim firmaları, ayrıca hastaneler için Sağlık İl Müdürlüğü, eğitim yapıları için Milli Eğitim İl Müdürlüğü yetkilileri hakkında da suç duyurusunda bulunacağımızı belirtmek istiyoruz" diye ifade etti.

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol