'Yerinden Etmeden Çözüm Üretilsin'

DİYARBAKIR - Sur'da çatışmalar sonrası Olağanüstü Hal (OHAL) uygulamasının verdiği yetkiyle “acil kamulaştırma” kapsamına alınan Alipaşa ve Lalabey mahallelerinde devam ettirilen kentsel dönüşüm sürüyor. Öte yandan Bağlar ilçesinde Kaynartepe, Kayapınar ilçesinde Peyas, Yenişehir'de Ben û Sen mahalleleriyle devam ettirilen kentsel dönüşüm yıkımları Yenişehir ilçesindeki Fiskaya (Dicle) ve Ferit Köşk mahalleleri de eklendi.

 Fiskaya ve Ferit Köşk mahallelerini kapsayacak kentsel dönüşüm projesiyle, 5 etaptan oluşacak. Tamamlanmasından sonra kullanılacağı belirtilen projenin 1, 2, 3, 4'üncü etapları yeşil alan olarak tasarlanacak, bu etaplarda "sosyal donatı" tesislerine yer verilecek. Diyarbakır Valisi Münir Karaloğlu'nun açıklamasına göre, projenin 5'inci etabının ise imara açılması bekleniyor.

 Diyarbakır Valiliği'nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı'ndan talep ettiği Şilbe Mahallesi'nin kentsel dönüşüm kapsamına alınması yönündeki başvurusu sonuçlanmadı.

Kentsel dönüşüm projelerini değerlendiren Şehir Plancıları Odası Diyarbakır Şubesi Eşbaşkanı Çekdar Taşkıran, bu konuda kendileri ile kimsenin görüşmediğini söyledi. Fiskaya’nın “2017 yılında 6306 sayılı Afest Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkındaki” kanuna göre “Riskli Alan” ilan edildiğini hatırlatan Taşkıran, gerekçe olarak Dicle ve Ferit Köşk mahallesindeki yapıların ruhsatsız olmasının gösterildiğini ifade etti. Taşkıran, “Yapılmak istenilen dönüşümle yapıların büyük çoğunluğunun yıkılıp alanda yeşil alanların ve spor alanlarının yapılacağını bizler de basından duyduk" ifadelerini kullandı.

RANTA AÇIK BİR BÖLGE

 Fiskaya ve Ferit Köşk mahallelerindeki projeye ilişkin detayların bilinmediğini belirten Taşkıran, "Yapılmak istenilen projede yeşil, spor alanlarının olduğu kamusal nitelikli bir alan yaratılmak istenildiği söyleniyor ancak ruhsatsız yapılara sahip olan mülk sahiplerinin durumlarının ne olacağı projenin adımlarında yer almıyor. Uzun yıllardır aynı yerde yaşayan insanların sosyal ve ekonomik alışkanlıkları vardır. İnsanlar aidiyet hissiyatının getirdiği sorumlulukla yaşadıkları yerlerde kendi kültürünü yansıtabildiği alanlar yaratır. Bütün bunların hiçe sayılıp orada yaşayan insanların bu alışkanlıklarını yok etmek doğru değildir. Fiskaya kent silueti açısından önemli bir bölgedir, rant alanları yaratılmaya çok müsait bir bölgedir. Yapılmak istenilen uygulamanın bütün bu sorumlulukları barındırdığı da unutulmamalıdır" diye ifade etti.

YERİNDEN ETMEDEN ÇÖZÜM

 Kentsel dönüşüm projelerinin şeffaf bir biçimde yapılması gerektiğini dile getiren Taşkıran, "Bizler Diyarbakır Şehir Plancıları Odası olarak kentsel dönüşüm süreçlerinde bölgede yaşayan halkın kendi yaşam kararını hiçbir zorlama ve baskı altında olmadan doğru yönlendirmelerle çok aktörlü süreçlerden geçerek kendilerinin belirlemelerinin daha doğru olduğunu düşünüyoruz. Hem kentliyi yerinden etmeden hem de bazı etik planlama modelleriyle çözüm üretebilecek mesleki düzeye sahip olduğumuzu düşünüyoruz. Yapılmak istenilen uygulama her ne olursa olsun bölgede yaşayan halk mağdur edilmemelidir. Bu bağlamda kente dair yapılmak istenilen uygulamaların takipçisi olmaya, doğayı, kenti ve kentliyi önceliğe alarak hak savunuculuğu misyonumuza devam edeceğimizi tekrar söylüyoruz" diye konuştu. (M.A)

Dikkat!

Yorum yapabilmek için üye girşi yapmanız gerekmektedir. Üye değilseniz hemen üye olun.

Üye Girişi Üye Ol