Hamas lideri Haniye, İsrail'le geçici ateşkes karşılığında rehine takası ve Gazze'ye yardım girişini öngören anlaşmanın kendi şartları uyarınca yapıldığını söyledi. Haniye, İsrail uyduğu sürece kendilerinin de anlaşmaya bağlı kalacaklarını belirtti.

Hamas lideri İsmail Haniye, İsrail'le esir takasının başlamasına dakikalar kala yaptığı açıklamada, mesajında, 7 Ekim'den bu yana kendileri ile dayanışma içinde olan direniş güçlerine teşekkür ederken İsrail'e de gözdağı verdi. Hamas'ın anlaşmaya "İsrail bağlı olduğu sürece" bağlı kalacağını söyleyen Haniye, "düşmana kendi şartlarını kabul ettirdiklerini" belirtti.

Haniye sesli mesajında, Katar arabuluculuğundaki anlaşmanın zorlu müzakereler sonucunda yapıldığını belirterek "Düşman, esirleri silah, ölüm ve soykırım yoluyla geri almayı umuyordu. Fakat yaklaşık 50 gün sonra, direnişin şartlarına ve cesur halkımızın iradesine boyun eğdi" ifadelerini kullandı.

İsrail'in ateşkese direndiğini belirten Hamas lideri, sonuç olarak varılan anlaşmanın kendilerinin ve diğer direniş gruplarının şartlarına dayalı olduğunu söyledi. Haniye, "Düşman da taahhütte bulunduğu sürece, anlaşmanın uygulanması ve başarısının sağlanması konusundaki kararlılığımızı teyit ediyoruz" dedi.

Haniye mesajında, Hamas'ın Gazze'deki mevzilerini boşaltmayacağını ve bölgenin gelecekteki yönetiminde "dış müdahaleye" karşı çıkacağını da vurguladı.

Hamas lideri, Lübnan direnişinin yanı sıra Yemen'de kendileriyle dayanışma içinde olan Husilere de teşekkür etti. 

Editör: Beritan KAYA