Zafer Tüzün - Haber

Adalet Bakanı Yılmaz Tunç’un yanıtlaması istemiyle TBMM Başkanlığı’na soru önergesi veren DEM Parti Van Milletvekili Gülderen Varli, İnsan Hakları Derneği’nin 30 Kasım 2023 tarihinde paylaştığı verilere göre, hapishanelerde 651'i ağır olmak üzere, toplam bin 517 hasta mahpus bulunduğunu ifade etti. Adli Tıp Kurumu raporlarına rağmen hasta tutukluların tahliye edilmediğini belirten Varli, Bakan Tunç’a şu soruları yöneltti: 

“KAÇ KİŞİ HASTA İKEN VEFAT ETTİ?”

“*Son 10 yıldır hapishanelerde yaşamını yitiren hasta mahpus sayısı kaçtır? Yapılan tüm başvurulara rağmen kaçının tahliye talepleri reddedilmiştir?

*Hanife Arslan ilerleyen yaşı ve sağlık sorunlarına rağmen neden tahliye edilmemektedir?

*Makbule Özer için daha önce tahliye talebi veren ATK kurumu sağlık sorunları artan ileri yaşta Özer’i tekrardan neden tutuklamıştır? 81 yaşında ve yürümekte zorluk yaşayan Özer’in hapishanede tek başına yaşamını sürdüremediği bilinmesine rağmen tutuklanmasının gerekçesi nedir?

*ATK kurumunun yanlı rapor verdiğine ilişkin iddialar doğru mu? Hukuk kurallarını zorlayan ATK raporlarına ilişkin herhangi bir soruşturmanız olacak mı?

* 81 yaşında ve ağır sağlık sorunları olan Özer ve 76 yaşındaki Arslan’ın yaşam haklarının ihlal edilmesinin gerekçesi nedir? İleri yaşta olan annelerin suçlu bulunmalarının gerekçesi Kürt olmaları mı?

*Cezaevlerinde yaşanan ölümlerle ilgili, mahpusların ailelerinin, avukatlarının ve hak savunucularının etkin soruşturmaların yürütülmediğine ilişkin iddiaları doğru mu? Doğru ise bunun gerekçesi nedir?

*Son 10 yılda 65 yaşının üstünde kaç kişi tutuklanmıştır? Bu kişilerin karıştığı suçlar nelerdir?

*Hapishanelerde tutulan 65 yaş üstü mahpusların sağlık durumlarına ilişkin bir çalışmanız var mıdır?”

Muhabir: Zafer TÜZÜN