14 Mayıs seçimlerinde istediği sonuçları alamayan HDP'de, seçim sonuçlarına ilişkin parti içi değerlendirme devam ediyor. Partide değişim eş genel başkanlarla sınırlı olmayacak. Merkez Yürütme Kurulu'nda (MYK) da büyük değişim yaşanacak.

14 Mayıs seçimlerine ilişkin yüzde 15 oy seviyesine ulaşmak ve en az 80, ortalama 100 milletvekili hedefi olan HDP, seçimlerin ardında yüzde 10'un altında kaldı ve 61 milletvekili çıkardı.

Yeşil Sol Parti çatısı altında girdiği seçimlerde istediği sonuca ulaşamayan HDP'de, seçimlerin ardından "değerlendirme ve özeleştiri" süreci başladı.

Buldan ve Sancar aday olmayacak

Parti kurulları toplantılarında önümüzdeki süreçte ne yapılması gerektiğine karar verirken, eş genel başkanlar yeni dönemde aday olmama kararı aldı. HDP Eş Genel Başkanı Pervin Buldan, "Bu aşamada hesap verme gibi bir sorumluluğumuz var. Bırakıp gitmek yok, önce hesap vereceğiz. Halkımıza, tabanımıza, kadınlara hesap vereceğiz" dedi. HDP Eş Genel Başkanı Mithat Sancar ise "Yeşil Sol Parti olarak istediğimiz oy oranlarına ulaşamadık. Bu açıdan kendimizi başarısız sayıyoruz ancak bir yenilgi söz konusu değil" ifadelerini kullandı.

Beştaş ve Çiçek ismi öne çıkıyor

Birgün’den Hüseyin Şimşek’in haberine göre, HDP'de yeni eş genel başkanlar için kulislerde iki isim öne çıkıyor. Bu isimler ise Yeşil Sol Parti İstanbul Milletvekili Cengiz Çiçek ve Yeşil Sol Parti Erzurum Milletvekili Meral Danış Beştaş.

HDP hem kapatma davası ile muhatap hem de birçok isim için siyasi yasak talep ediliyor. Bu yüzden yeni kurullar belirlenirken "siyasi yasak" dikkat edilecek önemli konulardan birisi olacak. Önceki dönemde HDP Grup Başkanvekili olarak görev yapan Beştaş hakkında siyasi yasak talep ediliyor ancak buna rağmen ismi eş genel başkanlık için yüksek sesle dillendiriliyor.

Pervin Buldan ve Mithat Sancar hemen istifa ederlerse parti, 45 gün içinde zorunlu olarak kongreye gidecek.

(Haber Merkezi)