İbrahim İnanç Yıldız
Akit gazetesi Diyarbakır’ın yerel gazetesi Tigris’i ve Amedspor taraftarını hedef gösterdi. Açıklama yapan Tigris Haber, Akit’i kınadı.

Akit gazetesi Diyarbakır’ın yerel gazetesi Tigris’i ve Amedspor taraftarını hedef gösterdi. 
TFF 2. Lig Kırmızı Grup’ta mücadele eden Amedspor, 17 Eylül Pazar günü deplasmanda 68 Aksaray Belediyespor ile karşılaştı. Bu maç öncesi Aksaray’ın '68 Ergenekon' adlı taraftar grubu sosyal medya hesabından Amedspor ve taraftarına yönelik tehdit içeren bir mesaj yayımladı. 
Amedspor ve taraftarı tehdit edildi
"Şehr-i Müdafaa" başlıklı mesajda şu ifadelere verildi: "Maç günü, maç öncesi, maç sonrası şehrimiz, tek gayemiz ve ilk önceliğimiz olan Aksaray’da Amed SF taraftarını, formalarını, atkılarını şehrimizde görmek istemiyoruz. Şehrimizde olaylara sebebiyet verecek, tezahürat, slogan, oluşum ya da gruplar görmemiz halinde müdahale etmekten asla çekinmeyeceğimizi ve geri adım atmayacağımızı siz değerli Aksaray taraftarına ve kamuoyunun bilgisine sunarız.”
Diyarbakırlılar, saldırının önüne geçilmesini istedi
Tigris Haber ise bu durumu Diyarbakır’da Amedspor taraftarına sordu. Habere göre; Diyarbakırlılar, Amedspor'a yönelik saldırıların önüne geçilmesi gerektiğini ifade ederek, Türkiye Futbol Federasyonu'nun (TFF) bu konuda adım atmasını beklediklerini ifade etti.
Akit ise Tigris Haber ve taraftarı hedef gösterdi
Söz konusu haber yayımlandıktan sonra Tigris Haber ve Amedspor taraftarı Akit tarafından hedef gösterildi. Yapılan videolu haberden yurttaşın bir cümlesi cımbızla çekilerek, haberde şu ifadeler kullanıldı: “Kentte yerel yayın yapan Tigris Haber'in sokak röportajında konuşan bir Amedspor taraftarının sözleri dikkat çekti. Amedsporlu taraftar, Aksarayspor taraftarının terör seviciliğine tepkisini,"ırkçılık" olarak yorumlayıp, "Bunlar da onların ırkçılığı. Bizde o ırkçılık olmaz, yapsınlar." dedi ve şu tehdidi savurdu: Cevabını zaten alırlar her türlü.”
Haber spotta ise şu şekilde kurgulandı: “Tribünlerinde PKK terör örgütü lehine sloganlar atan, futbolu siyasete alet ederek provokatif eylemlerle stat olaylarına sebep olan Amedspor taraftarına Aksaraylılardan net bir uyarı gelmişti. Diyarbakır'da yerel yayın yapan Tigris Haber, Amedsporlu taraftarları kışkırtmaya çalıştı.” 
Açıklama yapan Tigris Haber, basın kuruluşlarını Akit’i kınamaya çağırdı
Akit’in hedef göstermesi sonrası Tigris Haber bir açıklama yayımlayarak, söz konusu durumu kınadı. Açıklamada şu ifadeler kullanıldı: 
“Akit, skandal haberlere doymuyor. Bu kez de Tigris Haber ve Amedspor'u hedef göstererek 'haber' yaptı. Aksaray taraftarının açıklamalarına cevap veren Amedspor taraftarlarının görüşlerini yorumlamadan olduğu gibi yansıtan Tigris Haber'i hedef alan Akit’in, verdiği yorum haberin girişi şöyle:
“Tribünlerinde PKK terör örgütü lehine sloganlar atan, futbolu siyasete alet ederek provokatif eylemlerle stat olaylarına sebep olan Amedspor taraftarına Aksaraylılardan net bir uyarı gelmişti. Diyarbakır'da yerel yayın yapan Tigris Haber, Amedsporlu taraftarları kışkırtmaya çalıştı.”
Aksaray taraftarlarının açıklamalarını 'uyarı' olarak değerlendiren, Amedspor taraftarlarının cevabını ise 'Terör' ile bağlantılı bir noktaya çekerek algı yaratmaya çalışan Akit, Amedspor taraftarını teröre destek vermekle, gazetemizi de Amedspor taraftarını kışkırtmak ve provokasyon yaratmakla suçladı.
Taraftarlar arasındaki maç öncesi açıklamaları bu noktaya getiren Akit'in bu tavrının ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. Tamamen yoruma dayalı bu haber girişi, Akit'in niyetinin üzüm yemek olmadığını, bağcıyı dövmek olduğunu ortaya koyuyor.
Bazı yayın organları, hem kolluk, hem yargıç hem de savcı görevi yaparak, infaz kararları veriyor.
Tıpkı Akit'in yaptığı gibi.
Akit’in verdiği haberin girişi dahi provokasyona çok açık. Buna rağmen, her zaman olduğu gibi kendi suçunu başkalarına yükleme çabası burada da gözden kaçmıyor.
Kendinden olmayan herkesi ‘terörist’ olmakla suçlayanlar, önce geçmişlerine, sonra aynaya bakacaklar, kullandıkları kelimelerin karşılığını alınlarında görecekler.
Diyarbakır halkını, Amedspor taraftarını kimse, ama hiç kimse ‘terörist’ olmakla suçlayamaz. Aksaray taraftarının konuştuklarını 'uyarı', Amedspor taraftarının verdiği cevabı ‘Terör seviciliği’ olarak yorumlamak, kimsenin hakkı olmadığı gibi, gazetecilik de değil.
Tamamen tek taraflı, 'Biz/Ben ne dersem o olur' gibi tekçi anlayışı ile Tigris'e saldıran Akit'i kınıyoruz, aynı zamanda Türkiye'deki özgür, bağımsız, adaletli, haktan, hukuktan yana olan basın kuruluşlarını ve cemiyetleri, dernekleri de kınamaya davet ediyoruz.