Diyarbakır Vali Yardımcısı ve Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, kentte turizm alanına dönük yatırımlara devam ettiklerini belirterek, “Diyarbakır'ı gastronomi, tarihi ve manevi yönüyle ön plana çıkaracağız ve tüm dünyaya tanıtacağız. Hedefimiz önümüzdeki yıllarda 5 milyon turist sayısına ulaşmaktır” dedi.

İzmir’de dün başlayan Türkiye’nin en büyük turizm platformu olan “TTI İzmir Uluslararası Turizm Ticaret Fuar ve Kongresi”ne, Diyarbakır Valiliği ve Büyükşehir Belediyesi de stant açarak katılım gösterdi. Konukları Diyarbakır standında ağırlayan Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi Genel Sekreteri Abdullah Çiftçi, gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuştu.

‘HENÜZ KEŞFEDİLMEMİŞ BİR KENTİZ’

Diyarbakır’ın Türkiye'deki en büyük turizm destinasyonlarından biri olduğunu ifade eden Çiftçi, “12 bin 500 yıllık tarihiyle, 33 medeniyete ev sahipliği yapmış olması ve gerek turizm, gerek mimarisi, gerek sanatıyla, gerek şehirleşmesiyle ve gerek turizm yönüyle Türkiye’de henüz keşfedilmemiş yerlerden biriyiz” dedi.

HEDEFİMİZ 5 MİLYON TURİST

Geçen yıl bir milyon 70 bin turisti yatılı olarak ağırladıklarını, bu yıl sonuna kadar bu rakamın üstüne çıkmayı hedeflediklerini vurgulayan Çiftçi, şöyle devam etti: “Önümüzdeki süreçte 2.5 milyon, sonraki yıllarda ziyaretlerin 5 milyon turiste çıkması hedefindeyiz. Bu amaçla Diyarbakırlı turizm paydaşlarının tamamıyla işbirliği içerisindeyiz. Şehrimizin güzelliklerini tüm dünyayla paylaşmak istiyoruz. Bu anlamda İzmir fuarı önemlidir. Burada paydaşlarla yapılacak işbirlikleriyle inşallah önümüzdeki yıl önemli bağlantılar kuracağız. Diyarbakır'ı gastronomi, tarihi ve manevi yönüyle ön plana çıkaracağız ve tüm dünyaya tanıtacağız. Ama buradaki fuarın temel amacı işletmelerde bir merak uyandırmak ve onları Diyarbakır'a çekmek. Diyarbakır Surları, Eğil peygamberler diyarıyla önemli bir şehir. UNESCO'ya girmiş Türkiye'nin iki eseri Sur ve Hevsel Bahçeleri burada. Diyarbakır Büyükşehir Belediyesi ve Diyarbakır Valiliği olarak diğer paydaşlarla aktif bir şekilde kentimizi tanıtacağız. Türkiye'deki tüm vatandaşları Diyarbakır'ın güzellikleriyle buluşmaya davet ediyoruz.”

Editör: Fuat BULUT