HEDEP Sözcüsü Ayşegül Doğan, AK Parti ile arka kapı diplomasisi yürütüldüğü iddiasını yalanladı. “Meşru ve yasal bir siyasi parti olarak ilkelerimiz çerçevesinde herkesle görüşebiliriz” dedi. 

HEDEP Sözcüsü Ayşegül Doğan, partinin yerel seçim stratejisine ilişkin detayları anlattı. HEDEP’in yeni dönem mottosunun “kaybettirmek-kazandırmak” yerine “kazanmak” olacağını ifade eden Doğan, kimlerle ve nasıl ittifak yapabileceklerini de şöyle tarifledi: “İttifak olacaksa aleni, ilkeleri kamuoyu ile paylaşılan, demokrat, kapsayıcı, Kürt’ü tanıyan, ayrımcı olmayan, halka hizmet edecek bir anlayışla olacak.”

“HEDEP ile AK Parti arasında bir ittifak olabilir mi?”, “İki parti kayyım atanmaması koşuluyla anlaşacak mı?”, “İki parti arka kapı diplomasisi mi yürütüyor?” Kamuoyunun merak ettiği bu sorulara da yanıt veren Doğan, AK Parti ile görüşme, arka kapı diplomasisi iddialarını yalanlarken “Meşru ve yasal bir siyasi parti olarak ilkelerimiz çerçevesinde herkesle görüşebiliriz” notunu da ekledi.

Doğan, “Yerel seçimlerde adaylarımızı halk belirleyecek, bu aynı zamanda konferans kararlarımızdan biri. Halkın katılımını en geniş biçimde sağlayacak aday belirleme modeline ve seçim kılavuzuna ilişkin yerel yönetimler komisyonumuz çalışıyor. Bu konu, il, ilçe değerlendirme ve halk toplantılarında en çok karşımıza çıkan başlıklardan biriydi. Detaylarını çok yakında paylaşacağız. Şunu söyleyebilirim; yerel seçimlerde hiç kimse halka rağmen aday olamayacak. Adayları halk seçecek, halk belirleyecek, halkın iradesi sandığa yansıyacak” dedi.