HABER - İbrahim İnanç YILDIZ

Karaca, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya “İntiharları önlemeye yönelik bir çalışmanız var mıdır?” diye sordu.
Emek Partisi (EMEP) Gaziantep Milletvekili Sevda Karaca, Sağlık Bakanı Fahrettin Koca’ya verdiği soru önergesinde şu ifadeleri kullandı: “Gaziantep’te son bir hafta içinde dört kişinin intihar ettiği basına yansımıştır. Gaziantep’te görev yapan uzman bir doktorun, bu sorunun toplumsal bir durum olduğunu ve gittikçe yaygınlaştığını ifade ederek “Eğer zamanında müdahale edilmezse daha büyük toplumsal sorunlara neden olabilir” demiş ve önlem alınması için çağrıda bulunmuştur. Uzmanlarca ekonomik sosyal durumun, belli gruplara uygulanan baskı ve ayrımcılığın intihara sürükleyen başlıca nedenler olduğu belirtilmektedir. Bu nedenle sayısı her geçen gün artan intihar vakalarının bireysel eylemler şeklinde açıklanamayacağı kanaatindeyiz.”

“İNTİHARLARIN EKONOMİK SEBEPLE BAĞLANTISI NE ORANDADIR?”

Karaca, Koca’ya şu soruları yöneltti: 
*Son bir yılda Gaziantep’te yaşanan intiharlarla hayatını kaybeden insanların sayısı kaçtır? İntihar vakaları hangi yaş gruplarında görülmektedir?
*İntiharların ekonomik sebeplerle bağlantısı ne orandadır? Buna ilişkin bir araştırmanız var mıdır? 
*İntiharların önlenmesine yönelik, Bakanlık olarak bir çalışmanız var mıdır? Bunlar nelerdir? Kamuoyu ile paylaşır mısınız?

Editör: Ali Çekdar KORKMA