İran Meclisi, Jîna Emînî’nin katledildiği tarihin birinci yıl dönümünde, zorunlu başörtüsü yasası ihlallerine karşı para cezası, bankacılık hizmetlerinin engellenmesi ve adli işlem öngören yasayı onayladı. IRNA'da yer alan habere göre, Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'nin imzasıyla meclise gönderilen “İffet ve Başörtüsü Kültürünün Desteklenmesi” başlıklı yasa tasarısı oylamaya sunuldu. 201 milletvekilinden 34'ü “hayır” ve 7’sinin çekimser kaldığı oylamada 152 milletvekili “evet” oyu verdi. Meclis ayrıca, yasanın 3 yıl süreyle deneme uygulamasına girmesi kararı aldı.

YASA NE GİBİ YAPTIRIMLAR GETİRİYOR?

Zorunlu başörtüsü kuralına aykırı hareket eden kadınlar ilk aşamada kısa mesaj ve benzeri yöntemlerle “uyarılacak”, bunu dikkate almayan ve başörtüsü kuralını yeniden ihlal edenlere ise para cezası verilecek. Ceza bir ay içinde ödenmezse para cezası otomatik olarak kişinin banka hesabından kesilecek.

Herhangi bir nedenle cezaların tahsilinin mümkün olmaması halinde ise, kişinin tüm banka ve kredi kuruluşlarını kapsayacak şekilde banka kartı çıkarma ve yenileme dahil her türlü bankacılık işlemi yapması yasaklanacak. Cezalara itiraz 10 gün içinde yapılabilecek.

Dördüncü kez ihlal halinde para cezasının yanı sıra yargı tarafından kişi hakkında dava açılması ve gerekli görülmesi halinde tutuklanması öngörülüyor. Daha önce basına yansıyan haberlerde, böyle bir ihlal için 10 yıla kadar hapis cezası öngörülmüştü. 

İŞLETMELER DE YASA KAPSAMINDA

Kanuna aykırı hareket eden işletmeler ise yaptırım düzenlemesi kapsamında geçici süreyle mühürlenebilecek ve devlet tarafından sunulan vergi muafiyetlerinden men edilebilecek. Sosyal, siyasi, kültürel, sanatsal veya sportif faaliyetlerde bulunan kişilerden yasaya aykırı davrananlar hakkında ihlal sayısına göre, para cezası, mesleki faaliyetlerden men ve son aşamada hapis cezası istemiyle dava açılabilecek.

Tasarıda ayrıca başörtüsü kuralına uymayan kadınlara yönelik hakaret, iftira, tehdit, saldırı veya özel hayatın gizliliğini ihlal gibi suç işleyenler hakkında da ilgili kanunlar çerçevesinde yargı tarafından dava açılacağı belirtiliyor. (MA)