Eğitim Sen Kızıltepe Temsilciliği, İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü önünde konuya dair basın açıklaması yaptı. “Mücadelemiz baskı, soruşturma, liyakatsizlik ve sürgünlerle engellenemez” pankartının açıldığı basın açıklamasına, KESK bileşenlerinin yanı sıra DEM Parti İlçe Örgütü ve DEM Parti Mardin Milletvekili Saliha Aydeniz de katıldı. Basın açıklamasını Eğitim Sen Kızıltepe Temsilcisi Zeki Tekin okudu. 

“IRKÇI KÜFÜRLERE VE ŞİDDETE ENGEL OLMAYA ÇALIŞMIŞTI”

Kızıltepe’de hukuksuzluk örneği ile karşı karşıya olduklarını söyleyen Tekin, “Üyemiz ve şube yöneticiliği yapan, yıllardır demokrasi ve emek mücadelesi yürüten Kadir Demir öğretmenimiz, güvenlik güçlerinin çocuk yaştaki bir gence ırkçı küfürler edip, şiddet uygulaması üzerine engel olmaya çalışmış ve güvenlik güçleri ile yaşadığı tartışma sonrası kendisine sözlü ve fiziki şiddet uygulanarak gözaltına alınmış, aynı gün birkaç saat sonra ifadesi alınarak serbest bırakılmıştır. Bunun üzerine il disiplin kurulu idari soruşturma açarak öğretmenimize kademe durdurma cezası vererek aynı zamanda Trabzon’a sürgün (zorunlu yer değişikliği) etmiştir” dedi. 

“BU HUKUKSUZLUKTA KAÇAMAYACAKLAR”

Kimlerin bu hukuksuzluğu yaptırdığını ve kimlerin bu hukuksuzluklarda kullanıldığını bildiklerini ifade eden Tekin, “Bu hukuksuzluğun altında kimin ve kimlerin imzası varsa sorumluluktan kaçamayacak ve hesabını verecektir. Ve bilinmelidir ki hiçbir üyemiz, bu baskı ve hukuksuzluk karşısında yalnız kalmamış ve kalmayacaktır! Üyemizin gittiği yerde yaşayacağı her türlü olumsuzluğun sorumlusu MEB ve ildeki idarecileridir. Eğitim Sen olarak, üye ve yöneticilerimize yönelik her türlü baskı, soruşturma ve sürgünlerin durdurulması için, çocuklarımızın ve öğrencilerimizin eğitim hakkı için, tüm gücümüzle örgütsel ve hukuksal mücadelemizi sürdüreceğimiz bilinmelidir!” dedi

Kaynak: HABER MERKEZİ