İran Cumhurbaşkanı İbrahim Reisi'yi taşıyan helikopter kaza yaptı. Helikopterin kötü hava koşulları nedeniyle sert iniş yaptığı belirtildi. İran İçişleri Bakanı Vahidi arama kurtarma ekiplerinin henüz bölgeye ulaşmadığını bildirdi. İran’ın Doğu Azerbaycan Valiliği ise kazaya ilgili henüz “olası ölü ve yaralılar” hakkında bilgi veremeyeceklerini açıkladı.
İran İçişleri Bakanı Vahidi helikopter kazasıyla ilgili  "Cumhurbaşkanını (Reisi) taşıyan helikopter kötü hava koşulları nedeniyle sert iniş yapmak zorunda kaldı. Kurtarma ekipleri henüz bölgeye ulaşmadı." açıklamasını yaptı. 

Helikopterde İran Dışişleri Bakanı Hüseyin Emirabdullahiyan'ın da bulunduğu öne sürüldü. Fars Haber Ajansı, yoğun sis nedeniyle Reisi'yi taşıyan helikopterin zorunlu iniş yaptığını ve Reisi'nin kara yoluyla Tebriz’e gittiğini duyurdu. Devlet televizyonu da Reisi'yi taşıyan helikopterin sert iniş yaptığını ve kaza bölgesine ilk yardım ekiplerinin gönderildiğini bildirdi. Reisi'nin konvoyunda 3 helikopter olduğu bilgisi paylaşıldı.

İran’ın Doğu Azerbaycan Valiliği, "Cumhurbaşkanı Reisi’yi taşıyan helikopter kazasıyla" ilgili henüz “olası ölü ve yaralılar” hakkında bilgi veremeyeceklerini açıkladı. İran Kızılayı tarafından yapılan açıklamaya göre, kazanın Kaleyber ve Verzigan arasında yer aldığı, İHA'larla kazanın yaşandığı bölgenin tarandığı belirtildi.

Fars haber ajansı, İran halkına, 2021'de Cumhurbaşkanı seçilen 63 yaşındaki İbrahim Reisi için dua edilmesi çağrısında bulundu. İsrail Medyası ise helikopter kazasında İran Cumhurbaşkanı Reisi ve yanındaki kişilerin hayatını kaybettiğini duyurdu.

Kaynak: HABER MERKEZİ