Stocholm’deki Lidingö okulunda danışmanlık yapan Gülistan Kavak, okuma-yazma bilmemekle ilgili iki kitap yazdı. İlk kitabı “Analfabetism” görünmez engellilik okuma-yazma bilmeme üzerine. Son kitabı ise "Annem okuma yazma bilmiyor" adlı bir çocuk kitabı.
Gülistan Kavak, okuma yazma bilmeme ve disleksi konusunda farkındalık yaratmaya yönelik çalışmalarıyla 2023 Disleksi Ödülü'ne layık görüldü. Kürt aktivist ödülü 6 Ekim'de Stockholm'deki sarayda düzenlenen törenle kendisi de disleksi olan Prens Carl Philip’in elinden aldı. Ödül, Prens Carl Philip’in kurucusu olduğu Disleksi Derneği ve Oribi tarafından ortaklaşa veriliyor. Rûdaw TV’de Hemin Abdullah’ın sunduğu Diaspora programa konuk olan Kavak, hayatı ve deneyimlerinden ve ayrıca aldığı ödülden bahsetti.
Kraliyet ailesinin ödülü alırken yaşadığı duyguyu, “O gün benim için çok önemli bir gündü, hayatım boyunca unutmayacağım” diye dile getiren Kavak, “İsveç Kralı ve Prensi’nin de disleksisi var. Onlar da benin gibi okuma, yazma ve hecelemede güçlük çekiyorlar. Bu rahatsızlık beyinde engellilik oluşturuyor ama buna rağmen ben iki kitap yazdım. Bu nedenle İsvaç Krallık ailesi bana böyle bir ödül vermeyi uygun buldu” ifadelerini kullandı.

'ANNE VE BABAM HİÇ OKULA GİTMEDİ'
Kitaplarında okuma-yazma bilmemeyi ve bu konuda yaşanan zorlukları anlattığını belirten Kavak, şunları dile getirdi: “Avrupa gibi bir yerde her şey okuma-yazma ile ilgili. Bu kitaplarımda disleksi olanların hangi zorluklara maruz kaldığını anlatıyorum. Anne ve babam da okuma yazma bilmiyorlar. Onlar doğdukları köyde okul olmadığı için hiç okula gidemedi. İsveç’e geldiklerinde artık bizim onlara yol göstermemiz gerekiyordu. Örneğin hastaneye, okula bizim onları götürüp rehberlik etmemiz gerekiyordu. Kitaplarımda bunu anlattım. Yani 5 yaşındaki bir çocuğun annesi ile babasına tercümanlık ettiğini yazdı. Mesele okula gittiğimizde öğretmen İsveççe bir şeyler anlatıyordu ama anne ve babam anlamıyordu, benim onlar için Kürtçeye  çevirmem gerekiyordu.”