Diasporada yaşayan tanınmış Kürt siyasetçi Mehdi Zana Rûdaw’a konuştu. Tüm hayatını Kürtlüğe adadığını söyleyen Zana "Benim için sağ-sol diye bir şey yok. Sadece Kürtlük var" dedi.

Zana, “Ben 16 yıl cezaevinde yattım. Leyla da 10,5 yıl yaklaşık 11 yıl hapiste kaldı. Mesele Kürtlük meselesiydi. Biz elimizden geleni yaptık, söyledik. İnsanın istemeyerek yaptığı hataları da olabilir onlar ayrı. Bu Kürt davasıdır ve elimizden ne gelirse yapmak gerekir. Cezaevinden çıktıktan sonra da çok fazla imkanımız yoktu. Kendi imkanlarımızla hayatımızı sürdürdük, hiçbir partiden de bir beklentimiz ve ilişkimiz olmadı.

Zana, “Leyla parlamenter olduğu için şimdi emekliye ayrıldı. Diyarbakır’da daha çok köyde kalıyor. Annesine bakıyor. Annesi çok yaşlı çünkü” diye konuştu.

Çocukları Ruken ve Ronya’ya ilişkin de konuşan Zana şunları söyledi, “Kızım Ruken de Diyarbakır’da Leyla ile beraberler. Ben İsveç’teyim. Koşullar nedeniyle bir arada değiliz. Ama gidip geliyoruz ve birbirimizden haberdarız. Telefonla her gün konuşuyoruz. Muhakkak arar ve durumlarını sorarım. Seslerini duyunca ben de mutlu oluyorum.”