Güneş OCAĞA -ÖZEL HABER 

Japonya'da doğan ve tüm dünyaya yayılan Amigurumi sanatı Diyarbakır'a da geldi. 
Diyarbakır'ın Merkez Suriçi'nde yer alan Dört Ayaklı Minare'nin olduğu sokakta seyyar tezgah kuran 53 yaşındaki Pervin Gürsoy, Amigurumi sanatı işliyor. El işi tekniğiyle ördüğü oyuncak ve dekoratif eşyaları satan Gürsoy, "7 yıldır Amigurumi sanatı ile uğraşıyorum. El emeği oyuncaklar yapıp çocuklara satıyorum. Çocuklara yönelik kaliteli malzemelerle oyuncak örüyorum" dedi.

AMİGURUMİ SATIŞIYLA KIZINI OKUTTU 

Üniversiteye giden kızını okutmak için bu sanata başladığını dile getiren Gürsoy,  "Önceden ev hanımıydım. Kızım üniversite kazanıp gidince hem onu okutmak, hem de ayaklarımın üzerinde durmak için bu işe başladım. İnternetten bu sanatı araştırdım ve işlemeye başladım. Önce yakın çevreme sattım, ardından tezgah açtım. Tezgahımın başında hem örüyorum hem de ördüklerimi satıyorum. Oyuncaklarımın fiyatları 60 TL'den başlıyor 350 TL'ye kadar var. En kaliteli malzemeleri kullanıyorum. İşçilik de güzel olunca dikkat çekiyor" diye konuştu.

Japonya'nın Amigurumi Sanatı Diyarbakır'da 2

KADINLARA ÇAĞRI YAPTI 

Kadınlara da çağrıda bulunan Gürsoy, "Kadınlar isterse yapamayacağı hiçbir şey.  Para kazanmak hiçbir şekilde utanılacak bir şey değil. Kadınlar ayakları üzerinde durmalı" diye konuştu.

Amigurumi sanatı, yün ipliklerle yalnızca tığ veya şiş kullanılarak, dikiş kullanmadan, sık iğne tekniğiyle oyuncak ve dekoratif eşya yapılan bir sanattır.

Muhabir: Güneş Ocağa