Fatma Temel – Özel Haber

Berfin Polat Altuğ, 2014 yerel seçimlerinde kadının emeğini görünür kılan, kadını şiddet ortamından uzaklaştıran birçok destekleyici çalışma tamamlanmak üzereyken belediyelere kayyum atandığını hatırlattı. Altuğ, “Kayyumla birlikte kadın eş başkanlar, kadın danışmanlar, Kadın Politikalar Daire Başkanları bu birimlerde çalışan kadınlar, belediyelere alınmadılar. Bazı kadın ve gençlik daire başkanlıklarına erkek müdür atandı. Kadının emeğini görünür kılan birçok çalışmaya son verildi. Bu yüzden yerel yönetimlerden beklentimiz yüksek. Kentteki, sivil toplum örgütleri ile işbirliği yürütülerek kadın politikaları belirlenmeli. İstanbul sözleşmesi ve CEDAW gibi ulusal ve uluslararası sözleşmelere uygun politikalar üretilmelidir” dedi.  

“KAPATILAN KADIN KURUMLARI AÇILMALI”

31 Mart seçimlerinin kadınlar açısından önemli olduğunu ifade eden Altuğ, şöyle konuştu: “Kadın örgütlerinin yerel yönetimlerinden umudu ve beklentisi çok büyüktür. Kadının karar alma mekanizmaları başta olmak üzere hayatın her alanında var olmasının mücadelesini vermek ve bunu hayata geçirmek çok kıymetli. 31 Mart’ta uzun yıllardır irademizi gasp edenlerden kentlerimizi alacağız ve kadın özgürlükçü kentleri yeniden inşa edeceğiz. Kayyumla birlikte kapatılan birçok birimin, kurumun, komisyon ve merkezlerin ihtiyaçlar doğrultusunda yeniden açılması en temel ihtiyacımızdır. Son dönemlerde kadının şiddet ortamından uzaklaşmasının önündeki en büyük engellerden biri de maalesef ki yoksulluk. Bu yüzden derinleşen kadın yoksulluğu ile şiddettin her türüne maruz kalan kadınları aileden/şiddet faillerinden alacağı desteklere mahkûm etmemek için kadınları ekonomik olarak destekleyecek istihdam alanları yaratılmalı.

“ÇOK DİLLİ BELEDİYECİLİK İSTİYORUZ”

Kentte artan madde bağımlılığına karşı mücadele edilmeli. Gençleri eğitim, kültür, sanat, spor alanındaki faaliyetlere yönlendirecek çalışmalar yürütülmelidir. Kadınların, halkların kendi dilini, kültürünü, yaşatması için uygun politikaları geliştiren çok dilli çok kültürlü din ve inanç özgürlüğünün hâkim olduğu bir belediyecilik anlayışı bizim için çok kıymetli. Kadınların özgürlük mücadelesinin erkek egemen, tekçi, rantçı iktidarı yıkacağını ve seçimin en büyük kazananının kadınlar olacağına inancımız tamdır.”

Muhabir: FATMA TEMEL