Tepkiler şöyle;
Diyarbakır OSB Başkanı Mustafa Fidan: Bursa'da oynanan müsabakada Amedspor’a yapılan saldırıları kınıyor, toplumsal barışı zedeleyen bu eylemlerin sorumlularının açığa çıkarılarak cezalandırılmalarını talep ediyoruz.

Diyarbakır Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği Başkanı Alican Ebedinoğlu: Bursa’da 90’ların ırkçı ve faşist zihniyeti ile organize bir şekilde Amedspor’a karşı yapılanları kınıyorum. Cezasızlık politikasının vermiş olduğu cesarete artık bir son verilmelidir. Tüm bu sorumluların hukuk karşısında hesap vermesi için yetkilileri göreve davet ediyorum.

Diyarbakır Ticaret Borsası Başkanı Engin Yeşil: Dün geceden beri yaşanan olaylardan bu yana başta @TFF_Org olmak üzere yetkili kurumların görevlerini ihmal etmelerinden kaynaklı Amdespor’a yönelik ırkçı saldırılar artarak devam etmiştir. Hesap sormayan yetkililerden güç alan bu odaklar durdurulmazsa bu eylemler devam edecektir.
Diyarbakır Ticaret ve Sanayi Odası Başkanlığı: Bugün Bursa'da oynanan müsabakada Amedspor’a yapılan saldırılar, tribünlerde yer alan karanlık görseller ve ırkçı tezahüratları kınıyoruz. Maç öncesi ve maç esnasında toplumsal barışı zedeleyen bu eylemlerin sorumlularının açığa çıkarılarak cezalandırılmalarını talep ediyoruz.
AK Parti Diyarbakır İl Başkanı Şerif Aydın: Deprem bölgesinden giden kentimizin spor kulübüne yaşatılanları üzüntüyle ve endişeyle takip ediyoruz. Amedspor’a hem saha dışı hem de saha içinde saldırılarda bulunanları şiddetle kınıyoruz. İlgili Bakanlıklarımız gerekenleri yapmakta olup herkesi sağduyuya davet ediyoruz.
HDP Genel Merkezi: Bursa’da Amedspor’a yapılan ırkçı saldırıları kınıyoruz. 90’ların katilleri, JİTEM artıklarının ruhunun gezdiği atmosfer ne Amedspor’u engelleyebilecek ne de barış umudunu bitirebilecek. Sorumlulardan hukuk önünde hesap sorulmalıdır. Biz faşizme karşı diz çökmeyecek milyonlarız.
Diyarbakır Barosu Başkanı Av. Nahit Eren: Amedspor’a yönelik bu nefret ve ırkçı saikli eylemi gerçekleştirenler ile önleyici tedbirler hususunda ihmali olan görevliler hakkında Bursa Cumhuriyet Başsavcılığı’na bugün itibariyle suç duyurumuzu gönderiyoruz. Hukuki sürecin takipçisi olacağız.
DEVA Partisi Milletvekili Mustafa Yeneroğlu: Amedspor'un uğramış olduğu şiddetle saldırıyı kınıyorum. Yaşananlar utanç vericidir. Bu saldırıları tahrik ve teşvik edenler hakkında derhal soruşturma başlatılmalı, ayrıca yeterli güvenlik önlemlerini alıp saldırıları engellemeyen sorumlu kişiler de hemen görevden alınmalıdır.

(Güneydoğu Ekspres)

Editör: Celal KUZU