Kapıda vize uygulaması hayata geçince 9 günlük bayram tatilini fırsat bilen binlerce kişi tatilini Yunan adalarında geçirmek için yola çıktı. Ancak yoğunluk gerekçe gösterilerek yolcular Marmaris limanında kaldı.

Kapıda Vize Rezaleti1

Onca uğraş ve ödemeden sonra mağdur olan tatilciler, ekşi sözlükte ‘16 Haziran 2024 kapıda vize rezaleti’ başlığıyla yaşadıkları mağduriyeti anlattı.

"BİZ MAĞDUR OLDUK BAŞKALARI MAĞDUR OLMASIN"

Başlığı açan tatilci, başkasının da mağdur olmaması için yaşadıklarını şöyle anlattı:

“Merhaba arkadaşlar,
Bu başlığı biz mağdur olduk başkaları mağdur olmasın diye açıyorum. Eşimle yaklaşık 15 gün önce bayram tatilini Rodos’ta geçirmek için kapıda vizeye başvurduk. Kalacağımız yeri ayarladık, Yunan makamlarının istediği bütün evrakları İngilizce dökümlü ve ıslak imzalı temin edip aracı feribot firmasına gönderdik.

Feribot firmasıyla 3 gün öncesine kadar iletişime geçip bir aksilik olup olmadığını öğrendik. Tarafımıza olumsuz bir dönüş olmadığı sürece 1 saat öncesinden check-in için hazır olmamızı ilettiler. Herhangi bir olumsuz dönüş olmadığı için cumartesi sabah Marmaris’e doğru yola çıktık. Bir gece Marmaris’te konaklayıp, saat 12:00'de kalkacak feribot için 10:30’da feribot limanında hazır bulunduk. Evet buraya kadar her şey normal. Asıl rezalet bundan sonrası.

Yünan makamı cumartesi gecesi saat 03.00'te 130 kişinin olduğu bir liste göndermiş, yoğunluktan dolayı bu kişileri kabul edemiyoruz diye. Bir gün önce aynı adaya 2000 kişi gitmiş ve herhangi bir aksilik olmamış. 2000 kişiyi kaldırabilen ada 130 kişiye yer bulamamış. Bunların içinde bizde varız. Kapıda vize ücretimizi geri verdiler.

Feribot biletlerini internetten aldığımız için onu da online ödeyeceklerini ilettiler. Sadece yanan kalacak yer parası oldu. Onu da uygun bir fiyata ayarlamıştık Allahtan. Bizim zorumuza giden şey ise evraklarımızın kontrol edilmeden, rastgele sen gel sen gelme gibi bir tutum olmasıydı.

Altımızda karavan olduğu için geri dönmedik, tatilimize bir karavan kamp alanında devam edeceğiz. Ama bir daha da Yunanistan'a üstüne para verseler gitmeyiz. Bu kadar kalabalık olacağını bildikleri hâlde bu kadar sorumsuz davranmaları neresinden bakarsanız bakın rezalet. İlgili haber linkini aşağıya bırakıyorum. Kaynak isteyenler için. Sonuç olarak biz yandık siz yanmayın arkadaşlar. Bu arada ne hikmetse yeşil pasaportlular bu yoğunluğa tâbi değil sadece kapıda vize için başvuranlar seçilmiş kişi!”

Muhabir: Mehmet Mucahit CEYLAN