Olay, Araç ilçesi Susuz köyü İsbağlar Mahallesi'nde meydana geldi. Edinilen bilgiye göre, köyde bulunan bir evde çıkan yangın, diğer evlere de sıçradı. Kısa sürede büyüyen yangın 12 evi sardı. Yangını gören vatandaşların ihbarı üzerine köye Kastamonu, Karabük ve Çankırı’dan çok sayıda itfaiye ve orman ekibi sevk edildi. Orman yangını söndürme helikopteri de yangına havadan müdahale etti. Ekiplerin söndürme çalışmaları sürerken yangında 12 ev kullanılmaz hale geldi. Yaz mevsimi sebebiyle köyde yaşayan vatandaşların yaylada olduğu için 11 evin boş olduğu öğrenildi. Yanan evlerden birindeki hayvanlar da yangında telef oldu.

“ÇOK ŞÜKÜR CAN KAYBIMIZ YOK AMA EVLERİMİZ GİTTİ”

Yangının sebebini bilmediklerini belirten Susuz köyü Muhtarı Semih Dalçık, “Ben ilçedeyken yangın haberi geldi. Geçen sene de burada bir yangın oldu ama samanlıklar yanmıştı. Burada 14-15 ev var, 12’si tamamen yandı. Burası Araç ilçesine 40 kilometre uzaklıkta. Gelmek zaman alıyor. Ekipler gelene kadar evler yanmış oldu. Mal kaybımız var. 4 tane hayvanımız yandı. Çok şükür can kaybımız yok ama evlerimiz gitti. Söylenen eski bir evde çıktığı. Biz de bunu araştırıyoruz. Bu mahallede insanlar yaz mevsiminde yaylaya çıkıyor. Sadece 2 hane vardı. Dolu olan evlerden biri sadece yandı. Allah kimsenin başına vermesin. Devletimiz itfaiyesi, ekipleri ile geldi. Allah razı olsun. Ama burası 40 kilometre. Yangın bittikten sonra müdahale ediyoruz. Devletimiz inşallah bize yardımcı olur” dedi.

KASTAMONU VALİSİ: “EVİ YANAN VATANDAŞLARIMIZIN EVLERİ YENİDEN YAPILACAK”

Köye gelen Kastamonu Valisi Meftun Dallı, ekiplerden çalışmalarla ilgili bilgi aldı. Vatandaşlara ‘geçmiş olsun’ dileklerinde bulunan Vali Dallı, yangınla ilgili açıklamalarda bulundu.

Yangında can kaybının olmamasının sevindirici olduğunu belirten Vali Dallı, “Metruk bir evde yangın çıktı. Ekiplerimiz yangını kontrol altına aldı. Orman Bölge Müdürlüğü ekiplerimiz, helikopter müdahale etti. Şu an yangın kontrol altında. Büyük oranda söndürülmüş durumda. Soğutma çalışmaları devam ediyor. Bunun en önemli sebebi aşırı hava sıcaklıkları ve havadaki nem oranının düşmesi. Muhtemelen yangında bu etkili oldu. Can kaybımız yok. 3 hayvanımız telef olmuş. Genel hayatı etkileyen bir yangın olarak sayılacak. Evi yanan vatandaşlarımızın evleri, tespit çalışmalarının sonunda yeniden yapılacak inşallah. İlgili tüm kurumlarımızla mağdur olan vatandaşlarımızın tüm ihtiyaçlarının karşılanması için gereken ne varsa yapacağız. Kaymakamlığımız, Sosyal Yardımlaşma Vakfımız, AFAD, Kızılay burada. Diğer kurumlarımız da üstlerine düşeni yapacak. Vatandaşlarımızı mağdur etmeyeceğiz, ihtiyaçlarını karşılamaya çalışacağız. Allah beterinden esirgesin, bütün vatandaşlarımıza geçmiş olsun” dedi.

Kaynak: İHA