Dün akşam Kayseri'de Suriye uyruklu şahsın 5 yaşındaki çocuğu taciz ettiği iddiası sonrasında kentte çıkan olaylar ve yaşanan şiddet olayları Türkiye'nin gündemine oturdu.

Olaylar hakkında tartışmalar sürerken İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya sosyal medya sitesi X (Twitter) üzerinden açıklama yaptı.

Bakan Yerlikaya, "Halkımızın kamu düzenini, güvenliğini ve insan haklarını gözetmeden çevreye zarar vermesi kabul edilemez" ifadeleriyle Suriyeli göçmenlere yönelik hukuk dışı linç girişimine tepki gösterdi. Yerlikaya olaylarla ilgili 67 kişinin gözaltına alındığını da açıkladı.

İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın açıklamaları şöyle oldu:

"Dün akşam saatlerinde Kayseri, Melikgazi Eskişehir Bağları bölgesinde Suriye uyruklu I.A adlı şahıs, akrabası olan Suriyeli bir kız çocuğunu taciz etmesi üzerine, çevredeki vatandaşlar tarafından yakalanarak güvenlik güçlerine teslim edilmiştir. Konuyla ilgili derhal soruşturma başlatılmıştır.

Ancak daha sonra vatandaşlarımız bu bölgede toplanmış, insani değerlerimize yakışmayan bir tavırla yasa dışı hareket ederek Suriye uyruklu şahıslara ait ev, iş yeri ve araçlara zarar vermiştir.

67 şahıs gözaltına alındı

Söz konusu eylemlere güvenlik güçlerimizin müdahalesi esnasında 67 şahıs gözaltına alınmıştır. Toplanan kalabalık saat 02.00’dan sonra dağılmıştır.

Türkiye bir hukuk devletidir. Güvenlik güçlerimiz tüm suç ve suçlularla mücadelesini dün olduğu gibi bugün de sürdürmektedir. Yüce Türk Adaleti, suçlulara hak ettikleri cezaları vermektedir.

Halkımızın kamu düzenini, güvenliğini ve insan haklarını gözetmeden çevreye zarar vermesi kabul edilemez.

İnancımızda,

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Kaynak: Haber Merkezi