ÖZEL HABER - Faruk BALIKÇI

Muş’un Korkut ilçesine bağlı Vartinis (Altınova) beldesinde 1993 yılında evleri ateşe verilerek katledilen 9 kişiyle ilgili dava bugün görüldü. Kırıkkale 1. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yapılan duruşmada mahkeme heyeti, zaman aşımı nedeniyle dosyanın düşürülmesine karar verdi.
HEDEP Ağrı Milletvekili Sırrı Sakık, Amin Maalof’un “Zaman aşımı devletlerin ve yargıçların uydurduğu bir yalandır” sözlerini hatırlatarak, insanlığa karşı işlenmiş korkunç katliamın cezasız kaldığını söyledi.

KÖYDEKİ VAHŞET ZAMAN AŞIMINA YENİK DÜŞTÜ2
Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuşan Sakık, şunları kaydetti: “Kürtlere karşı istenen cinayetlerde genelde ya cezasızlıkla ya da zaman aşımı uygulanır. Birçok dosyada zaman aşımı uygulanmıştır. Meclis’te gündeme getirdim. İnsanlığa karşı işlenen suçlarda zaman aşımı olmaz diye. Ama konu Kürtler olunca  katiller, ellerini, kollarını sallayarak geziyorlar. Hiç bir zaman katillerin  yargılanacağına ne inandım ne de böyle bir inancım var.

Çünkü Kürtlere karşı suç işleniyorsa failler çıkar mı, asla çıkmaz. Dönemin Hasköy İlçe Jandarma Komutanı Yüzbaşı B.K. yargılanıyordu, Mahkeme Başkanı’nın neden ateşi söndürmediniz sorusuna, ‘Ateşi söndürmek bizim görevimiz değil diye cevaplamıştı. Ben de, ‘Siz ateşi söndürmezsiniz, harlarsınız’ diye cevap vermiştim.”

Editör: Ali Çekdar KORKMA