Merkez Bankası, kredi kartlarından taksitli nakit avans kullanımını yasaklayan ve 'esnek hesap' olarak bilinen kredili mevduat hesabı (KMH) kredilerinde limitleri kısıtlayan kararından geri adım attı. Kararların yürürlüğe girmesi sonrasında birçok vatandaş ekonomik kriz ortamında ay sonunu bu yöntemlerle getirdiklerini söyleyerek Merkez Bankası'na tepki göstermişti.

KÜLÜNK 'OPERASYON ÇEKMEKLE' SUÇLAMIŞTI

AK Parti Merkez Karar Yönetim Kurumu (MKYK) üyesi ve eski milletvekili Metin Külünk de tepkiler üzerine yaptığı sosyal medya paylaşımında, bizzat Merkez Bankası'nın kararından kaynaklanan uygulamanın "seçimler öncesinde Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan'ı hedef alan bir operasyon olduğunu" ileri sürmüştü.

YENİ TALİMATTA NE DENİYOR?

Merkez Bankası'nın bankalara bugün gönderdiği yeni talimatta ise "bireysel ve kurumsal kredi kartı kullanımlarında bir sıkıntı bulunmadığı" ifade edildi. Talimatla, kredi kartlarında makro ihtiyati tedbir uygulaması ve nakit avans çekiminde menkul kıymet tesisi şartı kaldırıldı.

Merkez Bankası'ndan yapılan açıklamada, "Kredi kartından nakit avans kullanımı ve kredili mevduat hesabı kredilerinde hiçbir sınırlama uygulanmayacak" ifadeleri kullanıldı.

(HABER MERKEZİ)