Özel Haber- Fatma Temel

Şano Ar tarafından Kürtçe’ye çevrilen, Bahoz Özsunar ve Deniz Özer’in oynayacağı  ‘Qral u Travis’ oyunu geçtiğimiz günlerde yasaklandı. Yasaklanan oyun, meclis gündemine taşındıktan sonra oyun yasağı kalkmıştı.

Gazetemiz Güneydoğu Ekspre’e konuşan oyuncu Bahoz Özsunar, “Önümüzdeki dönemlerde umarız bu sorun çözülür. Bütün Kürt siyasetçilerin de duyarlı olmalarını bekleriz“ diye konuştu.

Siyasetçileri duyarlı olmaya davet ettiklerini belirten Özsunar şöyle devam etti:

“Kürtçe tiyatro oyunlarına getirilen yasaklar hiçbir gerekçe gösterilmeksizin yapılmıştır. Alenen Kürt ve Kürtçe düşmanlığına yorumlanıyor. Dilimiz bizim varlığımızdır. Bizi inkâr edenleri tanımıyoruz.

‘Kürt tiyatrosu, daha iyi koşullarda üretim yapıp seyirciyle buluşmalı’

Şehir tiyatroları sayesinde özgürce tiyatro yapma şansı varken, o şans da diğer her şey gibi yağmalandı ne yazık ki. Önümüzdeki dönemlerde umarız bu sorun çözülür. Bütün Kürt siyasetçilerin de duyarlı olmalarını bekleriz. Bu kadar olaya rağmen halen durumdan habersiz olan veya kör maymuna dönüşmüş başkan adayları var. Umarız sanata verilen değer bundan iyi olur ve şehir tiyatrolarını büyütecek adımlar atılır. Kürt tiyatrosu, daha iyi koşullarda üretim yapıp seyirciyle buluşmalı. Hem sanatçılarımız hem de halkımız bunu hak ediyor. Sanata ulaşabilmek için halk büyük zahmetlere girmemeli. İnsan olmak bunu gerektirir. Umuyoruz ki şartlar hepimiz için daha iyi olur.  Bijî şanoya Kurdî.”

Muhabir: FATMA TEMEL