Kürtçe ve Türkçe şarkılar seslendiren müzik grubu Koma Zelal üyelerinden Şıho Bezgingöl ve Veysel Çıdık, “örgüt propagandası yapmak” suçlamasıyla yargılandıkları mahkemece, bir adli kontrol biçimi olarak “yurtdışına çıkış yasağı getirildi.

Ancak aynı mahkeme bu yasağı daha sonra kaldırdı.  İçişleri Bakanlığı ise, Bezgingöl ve Çıdık’ın pasaportlarına tahdit uygulayarak yurtdışında konserler veren grup üyelerinin sanatsal faaliyetlerine fiili ve yasal bir engelleme uyguladı. DEM Parti Diyarbakır milletvekili Ceylan Akça Cupolo, İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’nın yanıtlaması amacıyla soru önergesi verdi. Cupolo, Bakan Yerlikaya’ya şunları sordu:

*Adli mercilerin kaldırmış olduğu yurtdışı yasağını, pasaport tahdidi ile sürdürme gerekçeniz nedir?

*Uyguladığınız pasaport tahdidi sonucu oluşan ekonomik ve sosyal zararların tazmini için ne tür önlemler aldınız? Bezgingöl ve Çıdık’ın yaşamış oldukları zararı nasıl tazmin edeceksiniz?

*Türkiye’de halihazırda İçişleri Bakanlığı tarafından pasaportuna halihazırda tahdit uygulanmakta olan kaç kişi bulunmaktadır?

*2016 yılından Mart 2024 tarihine kadar kaç kişinin pasaportuna tahdit uygulandı? Kaç kişi için yargı tarafından verilmiş adli kontrol kararları mevcuttu?

Kaynak: Haber Merkezi