HABER - Fatma TEMEL

DİTAV Kültür Sanat Merkezi’nde düzenlenen anmaya gazetemiz yazarı Şeyhmus Diken, Eylem Ata Güleç ve Ahmet Çakmak ile çok sayıda kişi katıldı. Diken, yaptığı konuşmada, “2022 yılının 2 Nisan’ında Diyarbakır’ın çok önemli bir Ermeni yazarı olan Mıgırdiç Margosyan’ı kaybettik.

Mıgırdiç Margosyan Anısına Diyarbakır’da Bahçe Kurulacak5

O tarihten bu yana üçüncü defadır biz anma programı yapıyoruz. Bu yılda Diyarbakır Tanıtma Kültür ve Yardımlaşma Vakfı (DİTAV) Diyarbakır Şubesi olarak Mıgırdiç Margosyan’ın ölüm yıldönümünde hem bir anma hem söyleşi hem de yeniden hafıza tazeleme anlamında program yapmak istedik.

Mıgırdiç Margosyan Anısına Diyarbakır’da Bahçe Kurulacak4

Margosyan adına bundan sonra yapılabilecekler üzerine çok güzel veriler çıktı. Bir veri şuydu: Mıgırdiç Margosyan’ın Piran’a bağlı eskiden köyü olan ama şuan mahalleye dönüşen Heredan’da onun adına bir dönümlük arazi satın alarak Mıgırdiç Margosyan Bahçesi oluşturma fikri oluştu.

Mıgırdiç Margosyan Anısına Diyarbakır’da Bahçe Kurulacak3

Bir de Margosyan adına Diyarbakır’da bütün Türkiye’ye yayılan bir Mıgırdiç Margosyan Edebiyat Ödülü önerisi geldi. Bunu da önümüzdeki günlerde değerlendireceğiz” dedi.

Muhabir: Fatma TEMEL