Güneydoğu Ekspres- Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, deprem sonrası elektrik ve doğal gaz altyapısı ile ilgili “Vatandaşlar depremzede olduğu belgelendirdiği taktirde Türkiye’nin herhangi bir yerinde güvence bedeli ödemeyecek" açıklamasına rağmen Diyarbakır’daki enerji dağıtım şirketleri karara uymayarak, depremzedeleri suiistimal ettikleri ortaya çıktı.

6 Şubat’ta Kahramanmaraş’ın Pazarcık ve Elbistan ilçelerinde meydana gelen deprem 11 kenti vurdu. 13 milyondan fazla nüfusun yaşadığı 11 kent için Türkiye ve tüm dünya seferber olarak, depremzedelerin yaralarını sarmaya başladı. Depremden etkilenen 11 kenttekiler için birçok imkan sarf edildi. İmkanlar arasında adres değişikliği yapan depremzedelerden elektrik, doğal gaz ve su abonelik güvence bedeli alınmayacağı açıklandı.

EPDK VE BAKANLIK: ÜCRET ALINMAYACAK

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), Kahramanmaraş merkezli depremler sonrası depremzedeler için 17 Şubat’ta aldığı kararla, depremzedelerin bulundukları ve göç ettikleri illerde yapacakları yeni elektrik ve doğalgaz aboneliğinde güvence bedeli ödemeyeceğini duyurdu. Karar, olağanüstü hal süresince geçerli olacağı belirtildi.

26 Şubat’ta ise, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, yaptığı açıklamada, "Vatandaşlar depremzede olduğu belgelendirdiği taktirde Türkiye’nin herhangi bir yerinde güvence bedeli ödemeyecek" dedi.

DİYARGAZ TAHSİLATA DEVAM ETTİ

Her iki karara rağmen, Diyarbakır’da güvence parası alındığı ortaya çıktı. Bağlar ilçesindeki evi ağır hasarlı olmasından dolayı yeni evine taşınan depremzede Adalet Deniz, Diyar Gaz tarafından kendisinden bin 442 TL güvence bedelinin tahsil edildiğini aktırdı.

DİYARGAZ: ÜCRETLER İADE EDİLECEK

İddialarla ilgili telefonla konuştuğumuz Diyar Gaz Genel Müdürü Mehmet Salih Deniz, abonelerde güvence parasını almadıklarını söyledi. Deniz, “Biz kimseden abonelik ücreti almamışız. Yalan haberdir. Bakanlığın EPDK’nın kararı öncesi birkaç tane abone ücreti veren varsa, onlar da müracaat edip geri alıyorlar. Günde belki 50 tane 100 tane CİMER’den şikâyet geliyor bununla alakalı, yok efendim bu genelgelere rağmen bizden ücret alındı diye. Bakıyorsun şikayette bulunanlar, parasını almış yine yazmış ya da daha öncecindeki şikayet yine geliyor bize. Genelgede 3 aya kadar kimseden abonelik ücreti alınmasın denildi biz de almıyoruz şu anda. Bu şekilde gelip de bu bölgede oturmuyor veya buralara yeni gelen birisi veya evi hasarsızdır başka yere geçiyor, bu şekilde olanlardan alınması lazım. Ama evi hasar görmüş hasardan dolayı çıkıyorsa o zaman ondan alınmaması lazım. Düşünün ki, bir adam kasıtlı olarak bizdeki parasını almak için başka bir aboneyi kendi adına alıyor. Parayı alıyor ve öbür tarafa bedava geçiyor. Bu tür istismarlar oluyor yani. Hasarlı olan yerden taşınan birisinden abone alınmışsa geri iade edilmeli” dedi.

‘1442 LİRA GÜVENCE BEDELİ ÖDEDİM’

6 Şubat’taki depremde Bağlar’da oturduğu ev orta hasar gören Adalet Deniz adlı vatandaş, 7 Mart’ta abonelik başvurusu yaptığı Diyar Gaz’ın kendisinden bin 442 TL tahsil ettiğini söyledi. Depremzede olduğunu belirtmesine rağmen abonelik ücretinin kendisinden tahsil edildiğini ifade eden Deniz, “Bakanımızın açıklaması vardı. Burası afet bölgesi kapsamına alındığı için depremzedelerden abonelik ücreti alınmaması gerekir. Depremden dolayı yaşadığımız mağduriyet yetmiyor gibi neden Diyar Gaz bizden para alıyor” diye konuştu.