HABER - İbrahim İnanç YILDIZ

Şanlıurfa’nın Haliliye İlçesi’nde Atatürk Bulvarı’nda dün yolun karşısına geçmeye çalışan 9 yaşındaki Zeynep Eren ile 31 yaşındaki halası Tuğba Eren’e Çevik Kuvvet Şube Müdürlüğü’ne ait personel midibüs çarptı. Kazada Zeynep Eren yaşamını yitirirken, Tuğba Eren’i ise yaralandı. Halkların Eşitlik ve Demokrasi Partisi (DEM Parti) Şanlıurfa Milletvekili Ömer Öcalan, konuya dair İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya’ya soru önergesi verdi.


“YAŞAM HAKKI İHLALLERİ DEVAM EDİYOR”

Öcalan verdiği önergede şu ifadeleri kullandı: “Zırhlı araçların kullanımından sorumlu kurum ve kişilerin öngörülebilir risk ve tedbirler kapsamında gerekli önlemleri almamaları, sorumluluklarını yerine getirmemeleri ve gerekli özeni göstermemeleri nedeniyle zırhlı araç çarpmaları sonucu ölüm ve yaralanma olayları yaşandığı bilinmektedir. Özellikle; İç Güvenlik Yasası ile yaşanan zırhlı araç çarpması olaylarında asker ve polislere dokunulmazlık ve yasal koruma sağlanması, olaya karışan kamu görevlisi hakkında idari soruşturma yürütülmemesi, kamuoyunda bireysel hak ve yaşam hakkı ihlallerinin devam etmesine neden olduğu kanaatini güçlendirmektedir.  İnsan Hakları Derneği’nin 7 Haziran 2023’te yayınladığı rapora göre; Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı illerde son 15 yılda zırhlı araç ve kolluk hâkimiyetindeki araçların karıştığı 82 çarpma olayı yaşanmış ,21’i çocuk 44 yurttaş yaşamını yitirirken, 23’ü çocuk 94 yurttaş da yaralanmıştır.”


“NEDEN CEZALANDIRILMIYORLAR?”

Öcalan, Yerlikaya’ya şu soruları sordu: 
*Bakanlığınızın verilerine göre son 5 yılda toplam kaç zırhlı araç ve kolluk hâkimiyetindeki araç çarpması yaşanmıştır? Bu kazaların illere göre dağılımı nedir?

*Son 5 yılda zırhlı araç ve kolluk hâkimiyetindeki araçların karıştığı kazalarda kaç kolluk görevlisi hakkında dava açılmıştır? Kaç görevli ceza almıştır? Kaç kişi aynı göreve devam etmektedir?

*Zırhlı araç ve kolluk hâkimiyetindeki araçların karıştığı, ölümle sonuçlanan kazaların ağırlıklı olarak Kürt illerinde olmasının nedeni nedir? Kazaların ağırlıklı olarak Kürt illerinde olmasının nedenleri ile ilgili bakanlığınızca herhangi bir araştırma yapılmış mıdır?

*Zırhlı araç ve kolluk hakimiyetinde araç kullanan kişilerin olağan üstü bir durum olmamasına rağmen şehir içinde ve sivil yaşam alanlarında trafik kurallarına uymamalarının nedeni nedir?

*Haliliye İlçesi’ndeki kaza ile ilgili aracı kullanan kişi hakkında bakanlığınız tarafından yasal ve idari işlem başlatılmış mıdır?

*Zırhlı araç ve kolluk hakimiyetindeki araç çarpması nedeniyle yaşanan can kayıplarında aracı kullanan kişinin cezalandırılmamasının gerekçesi nedir?

Muhabir: İbrahim İnanç YILDIZ