Güneş OCAĞA/ÖZEL HABER

Güneydoğu Ekspres- Hamas'ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, işgal altındaki Batı Şeria'da düzenledikleri operasyon sonrası İsrail devletinin, günlerdir Filistin halkına yönelik sürdürdüğü saldırılarda binlerce Filistinli yaşamını yitirdi. Tam da böylesi bir savaş döneminde, Selahaddin Eyyubi'nin 1187'de gerçekleştirdiği Kudüs Fethi’nin anımsatılması için TRT’de yayınlanan "Kudüs Fatihi Selahaddin Eyyubi" dizisinin, tarihteki bilgileri yanlış yansıtması tepkilere neden oldu.

fc852615-e270-4a49-aa65-19b83c8d3783

GAZETEMİZE ÖZEL AÇIKLAMA

Dizinin senaryosunda Selahaddin Eyyubi el-Kürdî’nin Büyük Selçuklular'ın Halep Atabeyi Nureddin Mahmud Zengi’nin oğlu olarak gösterilmesinin gerçeği yansıtmadığını belirten Dicle Üniversitesi Tarih Bölümü Başkanı Oktay Bozan, Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e açıklamalarda bulundu.

Dizinin ilk bölümünde Selahaddin Eyyubi’nin rolünü canlandıran oyuncunun “Ben Nureddin Zengi’nin oğlu Selahaddin” ifadesinin gerçeği yansıtmadığına dikkat çeken Bozan, “Bunun izahatı yoktur. TRT gibi saygın bir kurumun böylesi bir hatayı yapması kabul görür değil. Ben çok ilginç ve şaşırtıcı buldum. Tarihte Eyyubi’nin Zengi’inin oğlu olduğuna dair herhangi bir bilgi yok. Zengi’ni vefat edince, Selahattin Eyyubi onun eşiyle evlenmiş. Çünkü Eyyubi aynı zamanda Zengi’nin yerine hükümdar olmuş ve o dönemin uygulaması böyleymiş. Bu sadece Eyyubi’ye mahsus bir şey değildi. Kadın yetmiş yaşında da olsa böyle bir gelenek vardı. Eyyubi’nin Zengi’nin eşiyle evlendiği doğru, ama oğlu olduğu bilgisi yanlış” dedi.

KAYNAKLARIN ÇOĞU KÜRT OLARAK GÖSTERİYOR

“Tarihi kaynaklarda Eyyubi ailesinin mensup olduğu aşiret Kürt mü, Türk mü, Arap mı?” olduğuna dair tartışmaların da var olduğunu belirten Bozan, konuşmasını şöyle sürdürdü:

“Ama Kürt olduğuna dair deliller daha güçlü. Bizzat dönemin tanıkları tarafından yazılan bilgilere bakıldığında Selahattin Eyyubi’nin Kürt olduğu tartışmasız. Kayıtlarda annesi Türk olarak görülüyor. Kardeşlerinin isimleri Turanşah ve Tughtakin’dır. Bu isimler Türkler tarafından kullanılan isimlerdir. Ama isimleri Turanşah ve Tughtakin olduğu için bu onun Türk olduğunu göstermez. Eyyubi ve ailesi Türklerle yaşamışlar. Babası ve kardeşleri Selçuklu döneminde görevler almışlar.”

Dizide Selahaddin Eyyubi’nin Nureddin Zengi’nin oğlu olarak gösterilmesi, siyasetin ve sokağın tartışacağı bir konu haline geleceğini vurgulayan Bozan, “Tam da Filistin meselesinin gündemde olduğu bir dönemde ve Müslümanları kahreden saldırılar yaşanırken bu dizinin yapılması isabetli olmuş. Ama böyle bir yapının gerçeği yansıtmayan bilgilerle işlenmesi yazık olur. Bunu yazan senarist tarihi bilen danışmanlara hiç mi sormamış? Gerçek olmayan bilgiler dizinin kalitesine gölge düşürür. Ben tarihte böyle bir ifadeye hiçbir zaman rastlamadım. Bu yanlış ifadenin nedeni izah edilmesi gerekiyor. Bu bir talihsizliktir” diye konuştu.

AK PARTİLİ KURT’TAN DİZİYE TEPKİ

AK Parti Diyarbakır eski Milletvekili Abdurrahman Kurt da sosyal medyada dizinin galasına ait fotoğrafları paylaşarak, TRT Genel Müdürü Mehmet Zahid Sobacı’ya “Zahit kardeşim bu diziyi yaparken hiç mi aklı başında danışman yoktu…” diye sordu.