ÖZEL HABER - İbrahim İnanç YILDIZ

Serhat bölgesinde anlatılan 5 masalı kayıt altına alan Zelal Sahidenur Sari, Yeşim Karaağar ve Zafer Avnaş, önce Medya Kadın ve Ekoloji Derneği’nin YouTube kanalında yayımlandı, ardından ise kitaplaştırdı.

‘Serhat Masalları’ kayıt altına alındı5

Van’da 2022 yılında gazeteci ve aktivistler bir araya gelerek Medya Kadın ve Ekoloji Derneği’ni kurdu. Derneğin ilk çalışması olarak Avrupa Sivil Düşün desteği ile “Serhat Masalları” kayıt altına alındı. Zelal Sahidenur Sari, Yeşim Karaağar ve Zafer Avnaş’ın haziran ayında başladıkları çalışma, kasım ayı itibariyle sonlandı.

‘Serhat Masalları’ kayıt altına alındı2

Van’ın Gevaş, Erciş, Çatak, Gürpınar ve Başkale ilçelerinde 60 yaş üzeri 3 kadın, 2 erkek anlatıcıdan dinlenilen ve video olarak kaydedilen masallar derneğin Youtube kanalı ve sosyal medya hesaplarından izleyicilere ulaştırıldı. Ardından videolarını çektikleri masalları, ressam Şirin Çelik’in resimlendirmesiyle Sîtav Yayınları iş birliğiyle kitap haline getirdi. Kitaplar ise ücretsiz olarak dağıtıldı. Kitapta Xanê Lepzerîn, Gulendam, Rovî û Pîrê, Kevlê Ga ve Xelîfê Bexdayê masalları yer alıyor.

‘Serhat Masalları’ kayıt altına alındı4

‘SERHAT MASALLARI UNUTULMASIN’ DİYE

Bu çalışmayı “kaydedilmeyeni kaydetmek motivasyonuyla yürüttük” diyen Sari, Karaağar ve Aynaş, yaptıkları ortak açıklamada, “Kameramız sırtımızda Van’ı köy köy dolaşırken dostlarımız aracılığıyla ulaştığımız masal anlatıcılarından kendi köylerinde birer masal dinledik. Anlatıcılar aracılığıyla kuşaktan kuşağa günümüze aktarılan masallar son yıllarda anlatıcıların hayatlarını kaybetmesi yüzünden kayboluyor. Bu çalışma aracılığıyla bu masalları unutmayalım, Serhat Masalları kaybolmasın” dedi.

‘Serhat Masalları’ kayıt altına alındı3

ÇALIŞMANIN DEVAMI İÇİN VAR GÜCÜYLE ÇALIŞILIYOR

Sari, Karaağar ve Aynaş, açıklamalarına şöyle devam etti: “Serhat Masalları, çalışması sırasında kaydettiğimiz masallar, anlatıcıların hikayesiyle, yaptığımız çalışmanın ardından da bizim hikayemizle özdeşleşti. Bu çalışmanın devamı için başından beri bir arada olan ekibimizle var gücümüzle çalışıyoruz. Bu yolda manevi desteğiniz bizim için çok önemli. Kültürümüzün devamlılığı açısından bir arşiv niteliği taşıyan bu çalışmayı izlemeniz ve çevrenizdekilerin izlemesi kısa sürede çok sayıda kişiye ulaşmamıza yardımcı olacaktır.”

Editör: Ali Çekdar KORKMA