HABER - Güneş OCAĞA

Diyarbakır'ın kuzey-doğusunda şehir merkezine 72 kilometre uzaklıkta bulunan Hazro İlçesi'nin 24 köy ile 37 mezrası bulunuyor.
Asurluların izlerini taşıyan Hazro, Diyarbakır'ın da önemli bir merkezi aynı zamanda. İlçenin yüksek tepelerinde bulunan tarihi kalelerin yanı sıra, çok sayıdaki höyük, tarih araştırmacılarının ilgisini çekiyor.

Şifa Arayan Diyarbakır’ın Bu Ilçesine Gidiyor2

HANGİ ÜNLÜ SANATÇI ŞİFA BULMAYA GELDİ 

Hazro'nun en çok uğrak yeri ise ‘Mêranî’ ziyareti. Felç geçiren vatandaşların akınına uğrayan ziyarete dünyanın birçok yerinden gelen vatandaşlar şifa bulmaya çalışır. Ziyarete gelen birçoğunun da ayrıca şifa bulduğuna inanılır. Uğradığı silahlı saldırı sonucu bir tarafı felç kalan ünlü ses sanatçısı İbrahim Tatlıses de kabri ziyaret etti ve aradığı şifayı burada buldu.

ŞEYH HASAN ZERAKİ'NİN KABRİ ZİYARET EDİLİYOR 

Rivayete göre, 1270’li yıllarda Bağdat’tan Diyarbakır’ın Hazro ilçesine gelen Şeyh Hasan Zeraki, burada vali tarafından cezalandırılıp zindana atılıyor. Vali ve yakınında bulunanların zindanda olduğunu bildikleri Şeyh Hasan Zeraki'nin bir gün namaz vaktinde vali ile birlikte secdeye durması üzerine vali, kendisinin zindanda olduğunu ve kimin çıkardığını soruyor.

Zeraki, Allah’ın yardımı ile hücresine giren güneş ışığıyla dışarı çıktığını söylüyor. Bir beyin hasta olan kızını iyileştirmesinin ardından Zeraki, itibarına ve özgürlüğüne kavuşuyor. Yaşadığı zaman boyunca sürekli ibadet eden Zeraki, hayatını kaybetmesinin ardından Hazro’ya bağlı Mirani köyüne defnediliyor. Bu tarihten sonra da Zeraki’nin kabri ziyaret yeri olarak vatandaşların akınına uğruyor.

İLÇE PETROLLE ANILIYOR ARTIK 

İlçe son zamanlarda ise, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı'nın (TPAO) çıkardığı petrolle gündemde. İlçeye bağlı Varınca, İncekavak, Gedikalan, Yazgı ve Erkonağı köylerinden petrol çıkarma çalışmaları yapılıyor.

Muhabir: Güneş OCAĞA