HABER-Zafer TÜZÜN

DEM Parti Milletvekili Nevroz Uysal Aslan, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı tarafından yanıtlaması üzere Şırnak'taki ağaç kesimlerini ve orman yangınlarını sunduğu önergeyle Meclis gündemine taşıtı.

Ağaç kırımlarının had safhaya ulaştığına dikkat çeken Aslan, "Seçim bölgem olan Şırnak’ta yaptığım incelemeler ve konuya ilişkin yaptığım görüşmelerde; özellikle Beytüşşebap ilçesine bağlı Komate Bölgesi’ndeki dağlık alanda yıllardır süren ağaç kesiminin son aylarda hız kazandığını tespit etmiş bulunmaktayım. Söz konusu bölgede son günlerde kesilen binlerce ağaç traktörlerle yol kenarlarında bulunan askeri kulelerin yamacında toplandığı ve buradan da TIR ve kamyonlara yüklenerek taşındığı görüntüleri ayrıca basına da yansımıştır" dedi.

BAKANA ŞU SORULARI SORDU

Ağaç kesimlerinin yoğunlukta Andac Köyü'nde yaşandığına işaret eden Aslan, şunları söyledi:

"Ağaç kesiminin yoğunlaştığı dağlık bölge dışında Elemun (Andac) Köyü sınırları içindeki ağaçların kesimine de hız verilmiştir. Askerler ve devlet yetkilileri tarafından köylülere; ‘ya siz bu kesimi yapın ve kazanç sizin olsun ya da biz siz istemeseniz bile bu kesimleri yapacağız’ denildiği ve zoraki bir şekilde köy sınırları içindeki ağaç kesimine köylülerin de ortak edilmeye çalışıldığı edindiğim son bilgiler arasındadır."

DEM Parti Milletvekili Nevroz Uysal Aslan, ağaç kesimleri ve orman yangınlarına dair Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın yanıtlaması için verdiği önergede şu soruları sordu:

1-Ağaç kesimi için Komate Bölgesi’ndeki dağlık alanın seçilmesinde ve ayrıca Elemun (Andac) Köyü’nün sınırları içindeki ağaçların yok edilmesinde hangi gerekçeler etkili olmuştur?

2-Ağaç kesimi için köylülere zorunlu bir anlaşma hali dayatılmış mıdır?

3-Ağaç kesimi için Elemun Köyü’nden kaç kişiye belge tahsis edilmiştir? Bu belgeler kim tarafından hangi gerekçe ve rapora dayanılarak verilmiştir?

4-Beytüşşebap ilçe sınırları içerisinde son bir yılda kaç ağaç kesilmiştir? Kesilen ağaçların cinsi ve kesilme gerekçeleri nedir?

5-Son 10 yılda, Şırnak’ta geçişe izin verilmeyen bölgelerde dahil olmak üzere askeri bölgelerdeki orman varlığının değişiminden haberdar mısınız?

6-2014-2024 yılları arasında Şırnak ve ilçelerinde orman alanlarının toplam alana göre yüzdelik değişimleri nasıldır?"

Muhabir: Zafer Tüzün