Fatma TEMEL-Veli BALTACI/ÖZEL HABER

Diyarbakır’ın tarihi Sur İlçesi’ndeki Abdaldede, Alipaşa ve Ziyagökalp mahallerinde, semt pazarları kurulmadığından kaynaklı vatandaşlar, sebze ve gıda alışverişini yapmak için Eski Hal’e kadar yürümek zorunda kalıyor. Mahallelerinde semt pazarları olmadığı için yıllardır bu eziyeti çeken vatandaşlar, gazetemiz Güneydoğu Ekspres aracılığıyla seslerini Diyarbakır Valisi Ali İhsan Su ve diğer yetkililere duyurmak istiyor. 
Suriçi'ndeki vatandaşlar semt pazarı istiyor
Pazar alışverişi için Eski Hal’e kadar yürümek zorunda kaldığını belirten ev emekçisi Ferdune Karadayı, “Alışverişimi Eski Hal’de yapmak zorunda kalıyorum. Ürünlerimi çekçek arabası tutarak evime kadar getirtiyorum. Burada bakkallar var ama onlarda bozuk sebze getiriyorlar. Pahalı sattıkları için de alamıyoruz. Sur’da semt pazarı kurulsun istiyoruz. Bu duruma bir çözüm istiyoruz. Evimize, mahallemize yakın olsun. Biz yoksuluz, semt pazarı olsa daha ucuza alırız” dedi.
Pahalı ve çürük ürünler almak zorunda olduğunu söyleyen Birgül Adsız ise,“Burada semt pazarı kurulmuyor. Şikâyetçiyiz bu durumdan, semt pazarı kurulsun istiyoruz. Hale gidiyoruz, çok uzak ve pahalı. Alipaşa Mahallesi’ne yakın bir yerde semt pazarı kurulsun istiyoruz. Bozuk sebze meyveler almak zorunda kalıyoruz” diye konuştu. 

‘MAHALLE SAKİNLERİ OLARAK PERİŞAN HALDEYİZ’
Azize isimli vatandaş da, “Mahallemizde semt pazarı istiyoruz. Taziye evi istiyoruz. Burada başka semtlere pazara gidemiyoruz. Mahalleli olarak komple perişanız. Sebze-meyvelerimizi bakkallardan alıyoruz. Pahalıdır. Semt pazarı olsa daha uygun olur fiyatlar. Yaz, kış fark etmeksizin başka semtlere gidiyoruz pazar alışverişi için. Yetkililer bir an önce sesimizi duysun ve bu mahallelere semt pazarları kursunlar” seslenişinde bulundu.
Ev emekçisi olan Yıldız Ökmen, “Taziye evimiz yok, semt pazarımız yok. Bakkallar ve marketlerde her şey çok pahalı. Semt pazarı olsa fiyatlar daha uygun olurdu. Şu an Aşefçilere gidiyoruz., orada da çok pahalı satıyorlar. Bakkallardan aldığımız çoğu şeyin tarihi geçiyor. Çocuklarımız zehirleniyor. Sesimiz duyulsun. Vali Bey ve bu konuda sorumlu yetkililere sesleniyoruz, lütfen sesimizi duyun” haykırışında bulundu.
Suriçi'ndeki vatandaşlar semt pazarı istiyor2
‘YETKİLİLER SUR’A BAKMIYOR’
Yetkililerin sorunlarını çözmediğini söyleyen Abdurrahman Eski, “Bu mahallede oturuyorum yıllardır. Birçok ihtiyacımız, eksiğimiz var. En temeli semt pazarı. Burada birkaç yer var oralarda hep pahalı ve bozuk ürünler satıyor. Taleplerimiz karşılansın istiyoruz. Taziye yerimiz yok, buradan Ofis Semti’ne kadar gitmek zorunda kalıyoruz. İnsanlarımız var cebinde otobüs parası yok. Yani insanlar perişan. Herkes bu uzak yolları yürüyor. Umarım yetkililer duyar bizi. Gerçi kaç sefer gittik. Oralı olan yok. Çalışan yok. Sur’a bakan yetkili yok. Umarım vali götürür. Bu otopark bizim için büyük bir sorun. Buna bir çözüm bulmalarını istiyoruz” dedi.