ÖZEL HABER - Fatma TEMEL / Veli BALTACI

31 Mart Mahalli İdarelere Seçimleri’nde Şener Çelik, merkez Sur İlçesi Lalebey Mahallesi muhtarı seçildi. Sur’daki tek kadın muhtar olan Çelik, baba mesleğini sürdürecek. Gazetemiz Güneydoğu Ekspres’e konuşan Çelik, “Beş erkek kardeşim olmasına rağmen babam benim aday olmamı istedi.

Mahalleye Kadın Eli Değecek4

Erkek elinin değmediği yerlere dokunacağım. Kadınların sorunlarına çözüm bulmak için çok çalışacağım” diye konuştu.


“MAHALLEDEN GÜZEL TEPKİLER ALDIM”

Çocukluğundan beri muhtarlık mesleğinin içinde olduğunu ifade eden Şener Çelik, şöyle devam etti: 
“Muhtarlık bizde babadan kıza gelenek oldu diyebilirim. Babam 25 yıl muhtarlık yaptıktan sonra emekli oldu. Beş erkek kardeşimin olmasına rağmen babam benim aday olmamı istedi. Zaten seviyordum mahalleyi. Mahalleli de bizi seviyordu. Bende severek kabul ettim. Muhtarlığa yabancı değildim.

Mahalleye Kadın Eli Değecek3

Çocukluğumdan beri içindeydim. Eskiden babam için seçim çalışması yapardım bu sefer kendim için yapmaya başladım. Seçim çalışmaları çok güzel geçti. 70 yaşındaki bir teyze benim için kalkıp oy kullandı o beni çok etkilemişti.”


“NE GEREKİYORSA FAZLASIYLA YAPACAĞIM”

Babasının tecrübelerinden yararlanacağını söyleyen Çelik, erkeklerin el değmediği yerlere dokunacağını şu sözlerle ifade etti: “Sur’daki ilk kadın muhtar olmak benim için gururdur. Bunda babamın emeği çok. Muhtarlık benim için baba mesleği. Ondan dolayı babama teşekkür etmek istiyorum. Çok güzel bir duygu. Muhtar seçildim ve mahalle için güzel plan ve projelerim var. Babamın tecrübelerinden yaralanacağım. Ve üzerine katarak güzel projeler geliştireceğim. Ne gerekiyorsa fazlasıyla yapacağım.”

Mahalleye Kadın Eli Değecek5

Daha çok kadına ulaşacağını söyleyen Çelik, “Mahalledeki kadınların tepkileri çok güzeldi. Kadın bir muhtarın seçilmesine çok sevindiler. Gittiğim her kapıda bir kadın muhtarımız olsun dediler. Ve bende ‘hep beraber başaracağız’ dedim. Birbirimizi dinleyeceğiz, anlatacağız. Kadınlar erkek muhtara anlatamadıklarını artık bana anlatacaklar. Bazen evde yaşadıkları sorunları bile anlatamıyorlar. Sorunlarına çözüm bulmaya çalışacağım. Kadınlar hiçbir şekilde çekinmesinler. Her yerde bizde varız diyebilsinler. Kaybetseler de denemeliler. Kimsenin ne söylediğine bakmasınlar. Her zaman ön planda olsunlar. Ben denedim ve şuan muhtarım. Sadece muhtarlıkta değil her konuda çekinmeden adım atsınlar kadınlar” dedi.

Muhabir: Fatma TEMEL / Veli BALTACI