Fatma Temel – Veli Baltacı / Özel - Haber

27 Ağustos’ta kendi evinde Denizlispor’u 2-0 yenerek galibiyetle başlayan Amedspor, geçen hafta İstanbul deplasmanında seyircisiz oynadığı maçta Sarıyersporla 1-1 berabere kaldı. Aynı maçta yeşil kırmızılı takıma ırkçı tezahüratlar yapılırken, çıkışta bir aile Sarıyer taraftarları tarafından linç edilmek istendi. 4 puanla 4. sırada yer alan kentin güçlü takımını ve takıma yönelik saldırıları Diyarbakırlılara sorduk.
Amedsporlu olduğunu ve takımın yaşadığı ırkçılığa değinen Hamit isimli vatandaş, “Amedspor bizim canımız. Bizi her yerde terör ilan ediyorlar. Ondan dolayı sıkıntıdayız. Kardeşliği, beraberliği sürdürmemiz gerekiyor. Bu toprağın çocuklarıyız. Ayrımcılık yapmaları doğru değil. Kardeşçe dostça yaşamak lazım” diye konuştu. 
“Üç büyük değil, tek büyük Amedspor”2
“SEYİRCİ YASAĞI TAMAMEN SİYASİ”
Tartışmasız Amedsporlu olduğunu söyleyen Ramazan isimli vatandaş da, “Amedspor’a seyirci yasağı getirilmesi tamamen siyasidir. Amedspor değerlerimizi, dilimizi savunduğu için. O yüzden yasaklanıyor tamamen siyasi nedenlerden ötürüdür” dedi. 
Seyirci yasaklarına değinen Ali Fırat Nardan ise, “Bizim şehrimizin takımı, bizi temsil eden Amedspor’dur. Hiçbir futbol takımına seyirci yasağı getirilmemeli bence. Taraftarlar gidip maçı izlemeli. Amedspor getirilen seyirci yasağı Kürt-Türk meselesinden dolayı futbola bile yansıtılıyor. Bu yasağı yanlış buluyorum” diye konuştu. 
“Üç büyük değil, tek büyük Amedspor”3
‘Bütün ülke Amedspor’a karşı! ’
Oyuncu transferlerinin kötü olduğunu ifade eden Erhan isimli vatandaş, “Deplasmanlara alıştık zaten, bütün ülke Amedspor’a karşı, herkes biliyor. Çoğu deplasmana gittik. Irkçı saldırılara uğradık. Eskiden tribüncüydüm. Çok deplasmana gittim. Misafirperverlik eden bir deplasman görmedim. Geçen hafta Sarıyer’de Kürt bir aile saldırıya uğradı. Bunların olmaması gerekiyor. Deplasman yasağı olmazsa en kral deplasman yasağı yapabileceğimize adım gibi eminim. Takım kendine gelirse bu şehrin takım sevdası bitmez. İstiyoruz takımınız yükselsin” diye konuştu. 

Takımın ligde iyi bir yükseliş sergilediğini söyleyen Mustafa Güneş adlı vatanda da, “Amedsporluyum. Çünkü geriden başlayarak çok yükseldi. Ligde ilerlemeye başladı. Çok iyi gidiyor. Seyirci yasakları çok bütün bir saçmalık. Bursaspor’la yaşanan olaydan sonra, Bursaspor’a deplasman yasağı gelmedi diye biliyorum. Orda yapılan ırkçı şeylerden sonra Amedspor’a deplasman yasağı gelip Bursaspor’a gelmemesi çok saçmaydı. Irkçılıktır bu” dedi. 
Genç bir yurttaş ise “Üç büyükler mi Amedspor mu” sorumuza “Üç büyük değil tek büyük Amedspor” yanıtını verdi.