Üniversitelerdeki ikinci öğretim programları, özellikle gündüzleri işte çalışan ya da gün içinde diğer işlerle meşgul olan öğrenciler için önemli bir fırsat sunuyor. Bu programlar, akşam saatlerinde düzenlenen derslerle öğrencilere esneklik sağlarken, aynı zamanda düzenli öğrenci statüsüne sahip olma imkânı veriyor.


İKİNCİ ÖĞRETİM NEDİR?

Üniversitelerin normal öğretim programlarının dışında, genellikle akşam saatlerinde yapılan dersler ikinci öğretim olarak adlandırılır. Bu programlar, öğrencilere gündüzleri işlerinde çalışma imkânı sunarken, akşamları da ders alabilme fırsatı verir.

Üniversite Ikinci Öğretim Nedir İkinci Öğretimin Farkı Nedir3


İKİNCİ ÖĞRETİMİN BİRİNCİ ÖĞRETİMDEN FARKI NEDİR?

Üniversitelerde normal eğitim planlamasına ait saatlerin dışında ders programına sahip olan bölümler ikinci öğretim olarak adlandırılmaktadır. İkinci öğretimde alınan derslerin müfredatı, diploması ve akademik içeriği, birinci öğretim ile aynıdır. Ancak ders saatleri ve uygulama zamanları farklılık gösterir. Bu bölümlerde dersler normal öğretim saatlerinin dışında, çoğu zaman akşamları yapılmaktadır. İkinci öğretim tercihinde bulunan öğrenciler için bu durum çoğu zaman avantaj olarak kabul edilir.

İkinci öğretim ile öğrenci alan bölümlerde ders müfredatı birinci öğretimden farklı değildir. Aynı içerikteki dersler normal öğretim saatleri dışında belirlenmiş bulunan saatlerde yapılır. Böylece çeşitli sebeplerle akşam saatlerinde ders görmeyi isteyen kişiler için bulunmaz bir uygulama haline gelmiştir.

Üniversite Ikinci Öğretim Nedir İkinci Öğretimin Farkı Nedir4


KİMLER İKİNCİ ÖĞRETİMİ TERCİH ETMELİ?

İkinci öğretim programları, çalışan ve gündüzleri işte bulunan öğrenciler için ideal bir seçenek sunar. Ayrıca sabahları uyanmakta zorluk çeken veya gece saatlerinde daha aktif olan öğrenciler de bu programlardan faydalanabilirler. Ayrıca, düşük puanla birinci öğretimde yer alamayan öğrenciler için de alternatif bir kapı açar.

Kaynak: İstanbul Gedik Üniversitesi