ÖZEL HABER - Güneş OCAĞA / Zafer TÜZÜN

2011 yılında Suriye'de yaşanan iç savaş sonrası Urfa'nın Akçakale İlçesi'ne göç etmek zorunda kalan 300'e yakın aile, çok kötü koşullarda yaşam mücadelesi veriyor. Aileler, bir arazi üzerine etrafı briketlerle kapalı inşa ettikleri tek odalı derme çatma yaşa alanlarında kalıyorlar.


Ailelerin durumuna dair gazetemiz Güneydoğu Ekspres'e konuşan Gerçekler Dünyası Araştırma Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği Başkanı Şenay Çalışır, her bir yaşam odasında en az 8 kişilik bir ailenin kaldığını söyledi.


ÇOK KÖTÜ KOŞULLARDA YAŞIYORLAR 

Ailelerin çok kötü koşullarda yaşamasının yürek burktuğunu dile getiren Çalışır, "Akçakale'ye ziyarete geldik. Kelebek hastaları ailelerimizi ziyaret ederken, bu aileleri de gördük. Yaşam şartları çok kötüydü. Tarlanın içerisinde etrafı briketlerle kapalı yaşam alanları oluşturmuşlar ve aylık 1500 TL kira bedeli sahiplerine ödüyorlar" dedi.

Urfa'da Yürek Burkan Görüntüler3


YARDIM ÇAĞRISINDA BULUNDU

Suriye'den gelen aileler ve yetimlerin burada yaşadığını ifade eden Çalışır, şunları söyledi: "8 kişilik bir ailenin evine misafir olduk. Ama Suriye'deki iç savaştan sonra buraya göç etmiş aileler ve yetimler kalmak zorunda kalıyor.

Çünkü gidecek başka bir yerleri yok. Bizim gibi bazı insani dernekler yalnızca onlara destek verebiliyor. Ama bu insanların daha çok desteğe ihtiyaçları var. Buradan duyarlı insanlara çağrıda bulunuyorum, lütfen bu kötü koşullarda kalan aileler ve yetim çocuklara sahip çıkın."

Muhabir: Güneş OCAĞA / Zafer TÜZÜN