Yeşiller ve Sol Gelecek Partisi (Yeşil Sol Parti) son 30 yılın en görkemli kongresine hazırlanıyor. Son seçimlerin ardından yüzlerce halk toplantısı yaparak yeni dönemin politik hattını belirleyen Yeşil Sol Parti, “Çözüm bekleyen değil, çözüm için mücadele eden” vurgusuyla güçlü bir değişim hedefliyor.

Yeşil Sol Parti’nin “Özgürlük İçin Yeniden/Ji bo Azadiyê” sloganı ile 15 Ekim’de Ankara Atatürk Spor Salonu’nda yapacağı kongreye ilişkin değerlendirmelerde bulunan Yeşil Sol Parti Batman Milletvekili Mehmet Rüştü Tiryaki, coşkulu bir kongre hedeflediklerini belirtti.

SALON ENGELİ

Daha önceki HDP kongrelerinin yapıldığı Ankara Arena Kapalı Spor Salonu'nda kongre yapmak istediklerini belirten Tiryaki, Gençlik ve Spor Bakanlığı’ndan onay alamadıklarını ifade etti. Tiryaki, “Bize maç programlarının yoğun olduğu şeklinde yanıt verdiler. Biz de kongremiz Ankara Atatürk Spor Salonu’nda yapacağız. Zaten bizim kongrelerimizin coşkusu mekânın içinde değil, dışına taşan alanda oluyor. Atatürk Spor Salonu’nda böyle olacak. Coşkulu bir kongre yapacağız” dedi.

Dünyanın dört bir yanında kongreye katılım için davetiyelerin gönderildiği bilgisini veren Tiryaki, “Ortadoğu’dan Kuzey Afrika’dan, Avrupa’ya kongreye katılım çağrısı yaptık. Yurt dışından çok sayıda konuğu kongrede ağırlayacağız. Coşkulu bir kongre olacağını şimdiden söyleyebilirim” diye konuştu.

‘ULUSAL BİRLİĞE KATKI SUNACAK BİR KONGRE’

Tiryaki ayrıca Yeşil Sol Parti’den bir heyetin kongre öncesi Federe Kurdistan Bölgesi'ni ziyaret ederek, buradaki siyasi parti ve sivil toplum örgütlerini de kongreye davet edeceğini de belirtti:

"Heyetimiz Güney Kurdistan’a ziyaretler gerçekleştirip, davetlerde bulunacak. Tabi ulusal birlik tartışmalarının yoğun yaşandığı, ulusal birliğe dönük saldırıların olduğu bu dönemde, kongremizin ulusal birliğe katkı sunacak bir kongre olmasını istiyoruz. Kuşkusuz Yeşil Sol Parti’nin böyle bir misyonu ya da görevi yok ama temsil ettiği geleneğin en önemli gündem maddelerinden biri Kürt sorununun Kürdistan’ın dört parçasında demokratik ve barışçıl yöntemlerle çözülmesidir. Kürtler arasında coğrafyayı aşan biçimde birlik oluşturulması konusunda her zaman çalışmalarımız oldu. Heyetimiz doğrudan Güney Kurdistan’daki siyasi partilerle yüz yüze görüşecek ve davetiye verecek."

'YENİ BİR İDEOLOJİK TARTIŞMAMIZ YOK, TEMEL STRATEJİMİZDE DE DEĞİŞİKLİK YOK'

Tiryaki, kongre ile birlikte yeniden yapılanma ve inşa sürecine ilişkin şunları söyledi:

“Yani bir ideolojik tartışmamız yok. Temel stratejimizde de bir değişiklik yok. Fakat dönemsel olarak uyguladığımız politikalar ve partinin iç işlerine dair bir dizi sorunlar olduğu anlaşılıyor. Pek çok kişi Kürt sorunu dışında herhangi bir sorunu tartışmayan bir parti olarak bizi yansıtmaya çalışsa da yaptığımız halk toplantılarında Kurdistani sorunları yeterince gündemleştiremediğimizi ve bu minvalde bir çözüm oluşturamadığımız belirtildi. Yine en çok tartıştığımız konu tecrit konusu olmasına rağmen, halkımız tecrit konusunda yeterli duyarlılığa sahip olmadığımızı, bu sorunun çözümü için gerekli adımları atmadığımızı söyledi. Bunun dışında yürüttüğümüz ittifak politikalarımıza dönük eleştiriler oldu. Biz yeniden yapılanma kapsamında demokratik iç işleyiş konusunda önemli adımlar atacağız. Bunun ilk adımı kongre olacak. İkinci adımı ise 31 Mart 2024 yılında yapılacak yerel seçimlerde adaylarımızın belirlenmesi olacak.”

'HIZLI BİR ŞEKİLDE YEREL SEÇİMLERE HAZIRLANACAĞIZ'

Yeşil Sol Parti’nin yapacağı kongre ile mevcut tablonun değişeceğini belirten Tiryaki, "Partimizin çeşitli kademelerinde oylarımızın azaldığı, küçüldüğümüz yönünde değerlendirmeler yapıldı. Biz buna yanıt vermek istiyoruz. Gerçekleştireceğimiz kongre bu tabloyu tersine çevirecek bir başlangıç olacak. Kongreden sonra bunu deneyeceğimiz fırsat 31 Mart yerel seçimleri. Şu anda aktif olarak sahada bir seçim propagandası olarak yürümüyor olsa da fizibilite çalışmalarımız var. Yerel düzeyde çalışmalarımızı yürütüyoruz. 15 Ekim kongre sonrası daha hızlı bir şekilde yerel yönetim seçimlerine hazırlanacağız. 1 Ocak’ta seçim takvimi başlıyor fakat, biz takvim başlamadan önce hazırlık işlemlerimizi belki de adaylarımızı da belirleyeceğimiz bir süreç planlıyoruz” dedi. (MA)