İbrahim İnanç Yıldız

Diyarbakır’da Abdullah Öcalan’ın Suriye’den çıkarılışının yıl dönümünü protesto etmek için Yeşil Sol Partisi öncülüğünde yapılmak istenen basın açıklamasına polis müdahale etti. Diyarbakır İl Eş Başkanı Zeyyat Ceylan ile birlikte 90 kişinin gözaltına alındığı açıklama, engellemeye rağmen yapıldı.

Diyarbakır polisi, bugün saat 11.00’de Bağlar Dörtyol ve Koşuyolu Parkı’nda yapılmak istenen eş zamanlı basın açıklamaları nedeniyle teyakkuzdaydı. Park etrafı, Ofis semti ile bu alana çıkılan tüm kavşaklarda önlem alan polis, eylem için toplanan gruplara müdahale ederek gözaltına aldı.

Polise engel olmak isteyen Diyarbakır İl Eş Başkanı Zeyyat Ceylan da polis tarafından emniyete götürüldü. Müdahaleye rağmen eyleme devam etmek isteyen grupta Yeşil Sol Parti Milletvekilleri Ömer Öcalan, Ferit Şenyaşar, Ceylan Akça, Sırrı Sakık, Keskin Bayındır, Saliha Aydeniz, Ayşegül Doğan, Ayten Kordu, Ömer Faruk Hülakü, Beritan Güneş, Mehmet Rüştü Tiryaki, Serhat Eren, George Aslan ve Sinan Çiftyürek de yer aldı. Grubun önünü kesen polis ile YSP’li vekiller arasında sert tartışmalar yaşandı. Görüşme sonrası vekiller ve kalabalık grup, Ofis semtindeki HDP il binasına ıslıklar ve alkışlar eşliğinde yürüdü.

İl binası önünde yaşanan kısa arbede sonrası Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı ve Batman Milletvekili Keskin Bayındır, basın açıklaması yaptı. Bayındır, “Eğer biz özgürlüğü ve barışı istiyorsak bu tecride karşı çıkmalıyız. Biz tecridi de savaşı da kabul etmiyoruz. Bu tecrit son bulmadığı sürece mücadelemizi her alanda devam ettireceğiz” dedi.

Açıklama sonrası grup dağılırken, gözaltına alınanların sayısının 90’a ulaştığı öğrenildi.